Pracovný aktív na tému ŠKOLSTVO

Pracovný aktív na tému ŠKOLSTVO

V poradí tretí pracovný aktív Predsedníctva ECAV na Slovensku, tentoraz na tému ŠKOLSTVO, sa konal 27. apríla 2013 v zasadačke Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši. Spoluorganizátorom podujatia bol Školský výbor ECAV na Slovensku.
Okrem členov Predsedníctva ECAV na Slovensku sa na pracovnom aktíve zúčastnili zástupcovia zriaďovateľov evanjelických škôl, riaditelia, pedagógovia, duchovní správcovia a ďalší, ktorí sa o túto tému zaujímajú, spolu vyše 40 ľudí.

Zasadnutie otvoril brat generálny biskup Miloš Klátik, ktorý prítomných privítal v mene Predsedníctva ECAV a oboznámil ich s programovou náplňou aktívu: bude sa hovoriť o možnostiach ďalšieho rozvoja a udržania cirkevného školstva, o obsahu, stratégiách a nových možnostiach. Pobožnosťou na úvod poslúžila sestra Karolína Konopeusová, duchovná správkyňa Evanjelickej základnej školy v Bratislave.

V úvodnom príhovore brat generálny dozorca Imrich Lukáč poukázal na úlohu cirkvi, ktorá v cirkevných školách, ktorých je zriaďovateľom, môže formovať a aj formuje našu mladú generáciu. Cirkev má v tejto oblasti významné poslanie, veľkú výsadu, ale aj zodpovednosť pred Pánom Bohom.

Aktív moderovali bratia Marián Damankoš, predseda Školského výboru ECAV a riaditeľ Evanjelickej spojenej školy v Prešove, a František Korečko, predseda Školského výboru VD a duchovný správca v Biblickej škole v Martine. Problematika školstvo bola postupne predstavená v rámci piatich tém. Najskôr odzneli krátke koreferáty na jednotlivé témy a po nich nasledovala živá diskusia, kde bol dostatok priestoru na vyjadrenie osobných názorov, postrehov a skúseností. V prvom koreferáte na tému „Ciele evanjelického vzdelávania, nové metódy a stratégie vo vyučovaní evanjelického náboženstva“ František Korečko hovoril o vymedzení cieľa pri vyučovaní, bez ktorého nie je možné zmysluplne napredovať ani si zvoliť správne vyučovacie metódy. Pripomenul, že dôležité je správne formulovanie učebných osnov na základe normatívnych cieľov. Nemôžeme však zabudnúť ani na prípravu metodických príručiek a vzdelávanie pedagógov. Druhú tému „Nové metódy, obsah, stratégie náboženskej výchovy vo verejných školách“ uviedla Dana Naďová, metodička pre vyučovanie náboženskej výchovy v Metodicko-pedagogickom centre v Bratislave. Hovorila o praktických otázkach, ktoré sa týkajú vyučovania a vyučujúcich na verejných školách. Priblížila problematiku pracovnoprávnych vzťahov, metodických materiálov a pedagogickej dokumentácie. Oboznámila prítomných aj s možnosťou vzdelávať sa prostredníctvom akreditovaných programov.

Tretiu tému „Perspektíva uplatnenia žiakov evanjelických škôl v cirkvi a spoločnosti“ predstavila Daniela Veselá, tajomníčka GBÚ pre školy a náboženskú výchovu. Vo svojom koreferáte uviedla, že naše školy píšu svoju novodobú históriu už dvadsať rokov. Môžeme sa tešiť z toho, že patria medzi najlepšie na Slovensku. Doteraz na našich šiestich gymnáziách zmaturovalo 5395 žiakov. Väčšina absolventov pokračovala v štúdiu na vysokých školách a vďaka vynikajúcim jazykovým znalostiam mnohí študovali alebo študujú i v zahraničí. Zastávajú rôzne významné profesie a tešíme sa aj tomu, že pracujú pre cirkev.

Miroslav Čurlík, tajomník pre cirkevné školy VD, v koreferáte „Možnosti rozvoja a udržania siete evanjelických škôl“ priblížil súčasnú sieť evanjelických škôl a predostrel kritériá možností jej rozvoja, ktoré vidí v tendencii zvyšujúceho sa počtu detí vo veku povinnej školskej dochádzky. Ďalším kritériom sú priestorové predpoklady, či už ide o vlastné, alebo prenajaté priestory, ako aj personálne a finančné zabezpečenie. Poukázal na legislatívne predpoklady pri zakladaní nových škôl a zdôraznil misijné poslanie našich škôl.

Koreferát na tému „Nové možnosti v práci duchovných správcov v evanjelických školách“ predniesla Jana Bosáková, duchovná správkyňa z Evanjelickej základnej školy v Martine. Priblížila rôznorodosť práce duchovného správcu na jednotlivých školách: rozdielne prostredie, podmienky, možnosti aj potreby. Spoločnými prvkami sú školské služby Božie, biblické vzdelávanie učiteľov a žiakov, modlitebné spoločenstvo, ako aj voľnočasové aktivity žiakov so zameraním na duchovnú formáciu.

Na záver pracovného aktívu brat generálny biskup spomenul vlastné skúsenosti z farárskej praxe, keď vyučoval náboženstvo na verejných školách. Zaspomínal si na zakladanie prvej evanjelickej materskej školy na Slovensku − v Petržalke a vyjadril radosť z nárastu počtu evanjelických cirkevných škôl. Krátko priblížil aj problematiku cirkevných škôl v zahraničí. Prisľúbil podporu práce na poli školstva a zdôraznil jeho význam pre život cirkvi. Napokon poďakoval prítomným za aktívnu účasť.

Galéria k článku