Posledná rozlúčka s Václavom Havlom

Na pohrebe posledného česko-slovenského prezidenta Václava Havla, politika, mysliteľa a umelca, ktorý sa konal v piatok 23. decembra 2011 v Katedrále sv. Víta na Hradčanoch v Prahe, sa s ním rozlúčil aj generálny biskup ECAV na Slovensku a predseda Ekumenickej rady cirkví v SR Miloš Klátik.
Štátny a cirkevný pohreb sa konal v Katedrále sv. Víta v Prahe. Zúčastnili sa na ňom predstavitelia vlád, osobnosti politiky a kultúry z celého sveta. Homíliu povedal pražský arcibiskup Dominik Duka, ktorý sa s Václavom Havlom spoznal v roku 1981 vo väzení. Počas smútočného obradu prehovorili súčasný český prezident Václav Klaus, český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg, bývalá šéfka diplomacie USA Madeleine Albrightová a biskup Václav Malý.

Generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik spolu so synodným seniorom Českobratskej cirkvi evanjelickej v ČR Joelom Rumlom sa v rámci pohrebu modlili za zem, ktorú prezident Havel miloval a statočne sa jej zastával, aby bol štátom spravodlivým a pokojným; za cirkvi, aby v duchu vzájomnej úcty dokázali ľudstvu a každému jednotlivcovi pravdivo odpovedať na otázky o zmysle a konečnom cieli bytia; za národy žijúce pod jarmom neslobody a v totalitnom systéme, nech pociťujú našu solidaritu, zachovajú si slobodu ducha a naplnia sa ich nádeje na spravodlivosť; za spisovateľov a mysliteľov, aby dokázali správne rozpoznávať znamenia doby a boli statočnými služobníkmi pravdy a spravodlivosti; za zhromaždenie a všetkých občanov štátu, aby si neprestávali vážiť dary slobody a aby sme neboli ľahostajní k správe vecí verejných; za tých, ktorí sú v ťažkostiach alebo sa trápia na tele či na duchu, aby nasledujúce dni prežili v dôstojných podmienkach prijatia a pocitu domova; za rodinu, blízkych a priateľov Václava Havla, aby milosrdný Boh zotrel ich slzy a vložil im do srdca pokoj a novú radosť; a ďakovali za život prezidenta Václava Havla, za jeho zápas o slobodu, za službu národom.

Fotografie: internet