Posledná rozlúčka s emeritným biskupom ThB. Pavlom Uhorskaiom

V sobotu 9. 10. 2010 sme sa v Evanjelickom a. v. kostole v Tomášovciach rozlúčili s bratom emeritným biskupom ThB. Pavlom Uhorskaiom. Kázal brat generálny biskup Miloš Klátik a životopis a odobierku prečítal brat biskup ZD Milan Krivda.
Úvodnou liturgiou poslúžil brat zborový farár v Tomášovciach Ján Genčanský, brat emeritný biskup Július Filo a brat senior Novohradského seniorátu Jaroslav Ďuriš.

Brat generálny biskup v kázni na text 91. žalmu zdôraznil: „Kto má v Pánu Bohu útočisko, má vždy blízko Jeho pomoc, nájde posilnenie z viery a uvidí večnú spásu.“ Ďalej poukázal na to, ako sa slová 91. žalmu naplnili v živote a práci zosnulého brata emeritného biskupa Pavla Uhorskaia: „Zosnulý brat biskup oslavoval Pána Boha ako kresťan, aj keď nemohol vykonávať povolanie evanjelického farára, aj keď bol robotníkom, či v inom zamestnaní. Vždy to bolo v istote, že Pán Boh ho ochráni, vypočuje, vytrhne. Keď prišiel úsvit slobody, bol postavený na čelo našej cirkvi – vtedy ešte v ČSFR – ako generálny biskup, a to od roku 1990 do roku 1994. Časy to neboli vôbec jednoduché. Ale aj keď skončil svoje pôsobenie v zodpovednom úrade, neprestal pracovať. Svedectvom toho je aj trojzväzkové dielo Evanjelici v dejinách slovenskej kultúry, ktorého autorský kolektív pracoval pod jeho vedením. Náš nebeský Otec ho nasýtil dlhým pozemským životom. Na svoj vek bol z Božej milosti a požehnania svieži duchovne i telesne ešte ako deväťdesiatročný.“ Brat generálny biskup pripomenul, že významný podiel na tom mala i jeho sestra Mária, ktorá sa o neho verne a obetavo starala až do konca jeho života, za čo jej patrí vďaka a uznanie.

S bratom emeritným biskupom sa za domáci cirkevný zbor rozlúčil brat farár Ján Genčanský, ďalej prehovorili starosta obce Tomášovce, brat biskup Sliezskej cirkvi evanjelickej a. v. Stanislav Piętak, brat emeritný biskup Igor Mišina za cirkevný zbor v Háji. JUDr. Ján Juran prečítal list od ministra kultúry SR Daniela Krajcera. Ako dlhoročný farár v Tomášovciach sa potom prihovoril brat senior Hontianskeho seniorátu Miroslav Dubek.

V liturgii nad hrobom poslúžil Zbor biskupov ECAV na Slovensku a brat emeritný biskup Ivan Osuský. Na posedení po pohrebe sa pomodlil brat emeritný biskup Ján Midriak.