Pohrebná rozlúčka s bratom seniorom Mgr. Branislavom Matejkom

5. júla 2015 vo večerných hodinách sa naprieč celým Slovenskom potichu niesla správa o smrti brata seniora Branislava Matejku. Prežitých 85 rokov nie je málo, ale kto sme my, aby sme vedeli povedať, koľko rokov je dosť? Odišiel tichučko v objatí manželky Ruženky, možno aj trochu narýchlo, lebo i keď mal podlomené zdravie, bola to správa, ktorá nás prekvapila.
Branislav Matejka sa narodil v Púchove 29. apríla 1930 v rodine učiteľa a kantora. Detstvo prežil vo svojom rodisku, kde bol odmalička vychovávaný v rodine veriacich rodičov. Študoval na Gymnáziu v Trenčíne a potom pokračoval na SEBF v Bratislave. Miloval hudbu a už ako študent kantoroval v cirkevných zboroch v Púchove, Petržalke a Bratislave-Rači. Štúdium teológie ukončil v júni 1953 a vo Veľkom chráme Božom na Panenskej ulici v Bratislave bol ordinovaný za evanjelického kňaza. Pôsobil ako kaplán v Kochanovciach a Prešove.

Po farárskej skúške bol menovaný za námestného kňaza do Liptovského Trnovca, kde pôsobil päť rokov; popritom administroval zbor v Liptovskej Sielnici. V roku 1961 bol zvolený za zborového farára v Štrbe. Štrba sa stala jeho domovom na obdivuhodných 41 rokov. Počas pôsobenia v Štrbe zastupoval okolité zbory v Liptovsko-oravskom i Tatranskom senioráte. Od roku 1994 bol konseniorom Tatranského seniorátu a o rok neskôr sa stal seniorom.

Branislava Matejku si z jeho práce a pôsobenia pamätajú mnohí ako veľmi obetavého a ochotného Božieho služobníka, na ktorého sa vždy mohli obrátiť. Ak niekde bolo treba opraviť kostol, zohnať peniaze na organ či zabezpečiť služby Božie, on bol tým pravým človekom. „Služba Pána“ bola pre neho tá najdôležitejšia.

Požehnané roky na dôchodku prežil v cirkevnom zbore v Obišovciach, kde veľmi ochotne pomáhal, keď táto stanica bola uprázdnená, alebo počas choroby či dovoleniek ochotne zastupoval v celom Košickom senioráte.

Posledná rozlúčka s milovaným manželom, otcom, starým otcom, bratom v Kristovi Branislavom Matejkom sa konala v obišovskom kostole 9. júla 2015. Prišla sa s ním rozlúčiť najbližšia rodina, oltárni bratia v službe, bratia a sestry zo zborov, v ktorých pôsobil. Všetci tí, pre ktorých Branislav Matejka veľa znamenal. Kázňou slova Božieho poslúžil brat biskup Východného dištriktu Slavomír Sabol, životopis prečítal brat senior Košického seniorátu Ján Hruška a posledné slová rozlúčky predniesol brat farár Pavol Kušnír, dlhoročný kolega a priateľ. Tí, ktorí sa nemohli na poslednej rozlúčke zúčastniť, vyjadrili svoju spoluúčasť listami. „Brat senior Matejka miloval Krista a žil i slúžil s vedomím, že utrpenia tejto doby nie sú rovné sláve, ktorá sa má zjaviť na synoch Božích. Preto svojho Pána verne nasledoval v rokoch dobrých aj zlých, v rokoch telesnej kondície i zdravotných problémov. Vedel, že má pred sebou cieľ, ktorým je jeho nebeská otčina,“ napísal v kondolenčnom liste brat generálny biskup Miloš Klátik.

9. júl však nebol len dňom rozlúčky s Branislavom Matejkom. Bol to zároveň výročný deň jeho prvých konfirmandov zo Štrby, ktorých práve 9. júla pred 61 rokmi konfirmoval. Mnohí z nich boli prítomní na pohrebnej rozlúčke, pretože Branislav Matejka bol a ostane pre nich ich farárom.

Lúčili sme sa nie iba so smútkom, aj keď ako každá rozlúčka, ani táto sa neobišla bez sĺz; boli to predovšetkým chvíle veľkej vďačnosti za požehnanú službu na vinici Pánovej, ktorú tento náš brat v Kristovi vykonal. A ako sám vždy hovoril: „... najkrajšia je služba Pána, najsladšie slovo Jeho...“