Pohrebná rozlúčka s bratom farárom doc. ThDr. Andrejom Hajdukom

Pohrebná rozlúčka s bratom farárom   doc. ThDr. Andrejom Hajdukom

Dňa 14. 7. 2014 vo veku nedožitých 85 rokov si Pán života i smrti povolal k sebe svojho verného služobníka doc. ThDr. A. Hajduka. Pohrebná rozlúčka sa konala 17. 7. 2014 v Ev. v. a. v. kostole v Sliači za účasti duchovných aj členov cirkevných zborov, v ktorých brat farár pôsobil.
Brat farár Andrej Hajduk celý svoj život venoval službe Trojjedinému Pánu Bohu, a to vo viacerých rovinách: kazateľskej, vedeckej, básnickej. Bol nielen evanjelickým kňazom, ale aj docentom EBF UK v Bratislave a poetom. Jeho silnou stránkou bolo slovo, ktorému veľmi dobre rozumel. Poznal jeho dôležitosť a význam. Vyhľadával ticho ústrania, aby mohol študovať, premýšľať, tvoriť. Z hlbokých úvah vzišli vzácne myšlienky kázní, štúdie, básne či nábožné piesne, vždy všetko precízne vypracované. Skúmal dejiny reformácie na Slovensku s dôrazom na 16. storočie − zvláštnu pozornosť venoval Leonardovi Stöckelovi − slovenskému humanistickému spisovateľovi a teológovi, rektorovi bardejovskej mestskej školy. Diela brata docenta sú natrvalo inšpiráciou vedeckého výskumu. Svoje skúsenosti odovzdával študentom teológie. Nesústredil sa však len na odborný teologický priestor, ale vo svojom tvorivom zámere mal aj širokú evanjelickú verejnosť, ktorej venoval viaceré knižné tituly: Ježiš Nazaretský, Ján Krstiteľ; spolu s D. Veselým písal o Filipovi Melanchtonovi. Významné sú i jeho početné básnické zbierky. Neunikal mu ani praktický život cirkvi. Dlhé roky pôsobil ako biskupský tajomník na BÚ ZD vo Zvolene. Napriek tomu, že ho Pán Boh obdaril vzácnymi darmi, svoj život prežil v skromnosti a evanjelickej zbožnosti.

Potešujúcou zvesťou slova Božieho na pohrebnej rozlúčke poslúžil dôstojný brat biskup VD ECAV na Slovensku Mgr. Slavomír Sabol na základe textu Zj 2, 8 − 11. V nej vyzdvihol vernosť v Pánovej službe
a) spoznajúc svojho Pána
b) napriek ťažkostiam života
c) ukazujúc skutočné bohatstvo života
d) prekonávajúc skúšky viery
e) majúc nehynúcu nádej až za hrob

Prosme Pána Boha, aby dával svojej cirkvi takých verných, akým bol brat farár doc. ThDr. Andrej Hajduk.

Doc. ThDr. A. Hajduk sa narodil 18. augusta 1929 v Laškovicach, okres Michalovce, z rodičov Andreja a Zuzany, rod. Pavlovej.
Po štúdiu na EBF v Bratislave bol ordinovaný za kňaza 19. 7. 1953 v Bratislave. Pôsobil ako kaplán v Bratislave a na Biskupskom úrade ZD vo Zvolene.
V rokoch 1956 – 1966 bol farárom v Málinci, potom na Biskupskom úrade ZD vo Zvolene ako tajomník. Pritom bol v rokoch 1970 – 1971 aj farárom v Hronseku.
Od roku 1972 pôsobil ako tajomník – farár vo Zvolene, v rokoch 1991 – 1995 len ako farár vo Zvolene. Od októbra 1995 do januára 2005 prednášal ako docent na EBF UK v Bratislave.
Manželka: Anna, rod. Mihálová, zomrela 9. 1. 2010. Deti: dcéra Ivica a syn Branislav.
Vlastnými piesňami, ako aj prekladmi prispel do Evanjelického spevníka a Funebrála. Vydal viaceré básnické zbierky.
V roku 2010 sa stal jedným z prvých troch laureátov Ceny Leonarda Stöckela, ktorú mu Generálne presbyterstvo ECAV na Slovensku udelilo za významné študijné dielo o šíriteľovi reformácie na východnom Slovensku Leonardovi Stöckelovi pod názvom Leonard Stöckel. Život a dielo.