Podunajská vlna mieru v Rakúsku

Vo štvrtok 17. februára 2011 sa vo Viedni konalo hlavné zhromaždenie v rámci rakúskej časti podujatia DonauFriedensWelle. Zúčastnil sa na ňom aj brat generálny biskup M. Klátik, aby prevzal symbolické veslo.
Podunajská vlna mieru je medzinárodný projekt, do ktorého sa zapojili viaceré cirkvi v krajinách, cez ktoré preteká rieka Dunaj. Vlna bohoslužobných zhromaždení sa z Württemberska a Bavorska teraz presunula do Rakúska, kde sa počas celého februára koná sa pod záštitou Ekumenickej rady cirkví v Rakúsku a Siete pre mier a oslobodenie od násilia.

Na zhromaždení bola vystavená i tzv. Loď mieru, ktorá sa odovzdáva z krajiny do krajiny ako spoločný symbol podujatia. Loď mieru je súčasťou každých ústredných služieb Božích; sú v nej vložené dva koše (starosti, nádeje), kam účastníci služieb Božích môžu vhodiť lístky s vyjadrením svojich starostí a nádejí. Pred kostolom bola možnosť v duchu biblických slov symbolicky prekuť meče na pluhové radlice ako symbol túžby po pokoji a mieri.

Biskup ECAV v Rakúsku Michael Bünker odovzdal generálnemu biskupovi Milošovi Klátikovi symbolické veslo, keďže ďalšie podujatia Podunajskej vlny mieru sa budú konať v rámci našej cirkvi. Ústredné služby Božie sa uskutočnia 20. marca 2011 v Ev. a. v. kostole v Komárne, kde bude vystavená aj Loď mieru. Zúčastnia sa na nich predstavitelia cirkví, kde sa už Podunajská vlna mieru uskutočnila, ako aj predstavitelia cirkví, kam ešte len príde. Kázňou slova Božieho poslúži generálny biskup Miloš Klátik.

Podunajská vlna mieru je vyvrcholením projektu „Desaťročie proti násiliu“. Zámerom podujatia je využiť druhú najväčšiu rieku Európy ako symbol mieru a pokoja a vyzvať ľudí k spoločnému pôsobeniu proti šíreniu násilia v akejkoľvek podobe. Spoločne treba riešiť aj ekologické otázky a ochranu Božieho stvorenstva. Vedúcou myšlienkou je biblický text „Nech sa právo valí ako vody“ (Ámos 5, 24).