Pocta Ľ. Štúrovi k 195. výročiu narodenia

V dňoch 28. – 29. 10. 2010 sa v Modre konal seminár Nové kontexty života a diela Ľudovíta Štúra. Prednášku na seminári predniesol aj generálny biskup Miloš Klátik. Na záver podujatia položili kvety na hrob Ľ. Štúra na cintoríne v Modre. Príhovor nad hrobom povedal brat generálny biskup.
Vedecký pracovný seminár konal Nové kontexty života a diela Ľudovíta Štúra usporiadalo Múzeum Ľ. Štúra v Modre – Slovenské národné múzeum a Historický ústav Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Na seminári predniesli prednášky o živote, diele a odkaze Ľudovíta Štúra prof. Rudolf Dupkala, prof. Juraj Dolník, prof. Slavomír Ondrejovič, doc. Augustín Maťovčík, PhDr. Ewa Kovalská, DrSc., a ďalší predstavitelia vedeckého a kultúrneho života zo Slovenska, ako aj Józef Demmel z Budapešti.

Generálny biskup Miloš Klátik na tomto seminári predniesol prednášku pod názvom Ľudovít Štúr a cirkev. Podčiarkol evanjelické korene tohto významného buditeľa slovenského národa, pochádzajúceho z rodiny evanjelického učiteľa a kantora v Uhrovci Samuela Štúra, ako i jeho celoživotnú spätosť s našou evanjelickou cirkvou, ktorá sa prejavila najmä na jeho požehnanom pôsobení na Evanjelickom lýceu v Bratislave, odkiaľ vyšiel veľký počet našich národných dejateľov – tiež evanjelikov.

Na záver seminára sa jeho účastníci zišli pri hrobe Ľudovíta Štúra na modranskom cintoríne, aby sa poklonili jeho pamiatke a položili kvety na jeho hrob. Príhovor nad hrobom povedal brat generálny biskup Miloš Klátik. „Ďakujeme Trojjedinému Pánu Bohu za to, že dal nášmu národu a našej cirkvi také osobnosti, akou bol Ľudovít Štúr,“ povedal brat generálny biskup na záver príhovoru.

Podujatie bolo ukončené návštevou expozície v Múzeu Ľ. Štúra a pamätnej izby Ľ. Štúra v Modre.