Novoročné stretnutie prezidenta SR s predstaviteľmi cirkví

Prezident SR Andrej Kiska prijal predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností registrovaných na Slovensku na tradičnom stretnutí v Prezidentskom paláci 20. januára 2015. Za ECAV na Slovensku sa na ňom zúčastnil generálny biskup Miloš Klátik, predseda Ekumenickej rady cirkví v SR.
Pán prezident vo svojom príhovore povedal, že stretnutie sa koná v emocionálne vypätom období, keď svet sužujú tragické udalosti posledných týždňov. Požiadal predstaviteľov cirkví o šírenie vzájomnej úcty a rešpektu k inému názoru alebo vierovyznaniu, o misiu tolerancie, ľudskosti a vnímavosti k druhým ľuďom. Vyjadril sa i k pripravovanému februárovému referendu, keď povedal, že predstavitelia cirkví môžu „prispieť nielen k tomu, s akým výsledkom sa skončí februárové referendum, ale aj s akým pocitom z neho naša spoločnosť vyjde ako celok“. Vyslovil želanie, aby spôsob, akým naši občania dospejú k výsledku, nech bude akýkoľvek, nezanechal rany na ľuďoch a na ich schopnosti diskutovať a počúvať sa navzájom; aby sa argumentovalo úctivo a pravdivo, aby sme nevyšli z referenda rozdelení na nepriateľské tábory. V závere svojho príhovoru pán prezident apeloval na zodpovednosť autorít na Slovensku, aby tlmili negatívne emócie, ktoré prinášajú vážne domáce i zahraničné globálne témy.

Za členské cirkvi Ekumenickej rady cirkví v SR sa prihovoril generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, predseda ERC. Poďakoval pánu prezidentovi za záujem o službu duchovných v kresťanských cirkvách, ktorá je zároveň aj službou pre našu spoločnosť. Krátko sa zamyslel nad uplynulým rokom, keď vďaka Pánu Bohu boli vykonané mnohé prospešné veci. Vyzdvihol, že rok 2015 bol vyhlásený za Rok Ľudovíta Štúra, významnej osobnosti nášho národa, syna evanjelickej rodiny. Zdôraznil, že na jeho živote sa výrazne prejavila kresťanská výchova, lebo jeho rodičom záležalo na duchovnom a mravnom raste svojich detí aj ich vzdelaní. „Spoločnosť, ktorá si dokáže ctiť tradície a kultúrne dedičstvo svojich predkov, má šancu rozvíjať sa a zveľaďovať i múdro narábať s hodnotami, ktoré zdedila,“ uviedol. Podčiarkol, že je potrebné „v láske slúžiť všetkým, statočne pracovať, žiť v pokoji a porozumení, čo však neznamená zatvárať oči pred krivdami, nespravodlivosťou a neetickými postojmi, čo v konečnom dôsledku spôsobuje rozklad nielen rodinného spoločenstva či dobrých medziľudských vzťahov, ale aj celej spoločnosti“. Preto treba „využiť každú príležitosť, aby sme konali dobro a hľadali spravodlivosť, nezanedbávali nielen vzdelanie, ale ani výchovu nových generácií“.

S príhovormi vystúpili aj bratislavský arcibiskup – metropolita Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie katolíckych biskupov Slovenska, a predseda Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí v SR Igor Rintel.

Na stretnutí prezidenta so zástupcami cirkví boli prítomní aj minister kultúry SR Marek Maďarič, riaditeľ Cirkevného odboru MK SR Ján Juran a apoštolský nuncius Svätej stolice v SR Mario Giordana.