Nedeľa večnosti v CZ ECAV Brezno

Nedeľa večnosti v CZ ECAV  Brezno

V Nedeľu večnosti 20. 11. 2011 sme v breznianskom cirkevnom zbore ďakovali Pánu Bohu za milosť i lásku, ktorou pomáhal i nášmu zborovému spoločenstvu. Slávnostným kazateľom na službách Božích bol dôstojný brat generálny biskup Miloš Klátik.
V kázni slova Božieho na základe textu J 4, 21 − 24 pripomenul, že pre veriaceho kresťana je stretnutie s Božím slovom krokom ku slobode, ktorá nás vyslobodí. Pád „totalitného režimu“ priniesol vonkajšiu slobodu. Pred 230 rokmi to bol Tolerančný patent. Povedľa vonkajšej slobody však potrebujeme aj vnútornú slobodu, ktorú nám nielen ponúka, ale aj dáva Pán Ježiš Kristus v dare evanjelia. Potrebujeme vzývať živého Boha v moci Božieho Ducha, aby sme vytvárali živé spoločenstvo, tak ako naši predkovia. V tomto roku si pripomíname výročia viacerých významných osobností , ktoré slúžili nielen našim predkom v Brezne, ale aj celej našej cirkvi a národu:
Gregor Láni, superintendent v Brezne, pochovaný 1. 9. 1650 – 360. výročie smrti,
16. 11. 1806 sa v Brezne narodil Dr. Karol Kuzmány, tiež superintendent – 205. výročie narodenia,
15. 7. 1871 v Brezne zomrel Ján Chalupka, ev. farár – 140. výročie smrti.
Božia radosť, vďačnosť, láska – to všetko je vo vzťahu s Božím slovom. Dobre využime čas, ktorý dáva Pán Boh. Prijímajme Božie slovo , Ducha pravdy, ktoré nás oslobodzuje a chce priviesť do večnej pravdy v milosti a spáse v Ježiša Krista, preto nebuďme len formálnymi kresťanmi v živote. Osvedčme sa ako Božie deti, aby sme raz mohli vojsť aj do nového Jeruzalema.

Katechumeni a konfirmandi vystúpili v spoločnom pásme spolu s domácim zborovým farárom Vladimírom Makom , ktorý podrobnejšie pripomenul významné osobnosti pôsobiace v CZ Brezno, ale aj dnešných evanjelických a. v. veriacich, ktorí prispeli finančne aj odpracovali veľa hodín na rekonštrukcií veže i medenej strechy kostola, ako i Pamätnej izby Martina Rázusa, ako aj tých ochotných darcov, ktorí cirkevnému zboru darovali pozemky.

Vzácne, milé, požehnané a povzbudivé boli aj spoločné chvíle s dôstojným bratom generálnym biskupom v zborovej miestnosti pri rozhovoroch s presbytermi, ako aj s členmi zboru.

Pane Bože náš, ďakujeme Ti, že sme nestratili kresťanskú identitu ani duchovné poslanie, a prosíme Ťa, pomôž vo viere držať sa toho, čo máme, dokiaľ nepríde náš Pán ( Zj 2, 25).