Na službách Božích v Istebnom odovzdali Cenu Leonarda Stöckela

Slávnostné služby Božie na Pamiatku reformácie 31. októbra 2011 opäť odvysielala v priamom prenose Slovenská televízia. Tentoraz sa konali v historickom prostredí artikulárneho chrámu Božieho v Istebnom.
Kázňou slova Božieho poslúžil biskup VD Slavomír Sabol, ktorý zdôraznil, že deň Pamiatky reformácie nie je pre nás iba dňom spomienky, ale aktuálnou výzvou k duchovnej zmene, ktorá je neustálou Božou ponukou voči nám. „Boh nech požehná všetkých tých, ktorí aj dnešný sviatok vnímajú ako Božiu ponuku do ich životov k prijatiu daru ospravedlnenia, k existenciálnej zmene, k zodpovednému svedectvu i k zápasu o posvätenie života,“ povedal na záver (ďalšie myšlienky z kázne).

Pastiersky list Zboru biskupov ECAV k Pamiatke reformácie prečítal biskup VD Milan Krivda.

Generálny biskup Miloš Klátik potom spolu s dozorcom VD Jánom Brozmanom odovzdali Cenu Leonarda Stöckela za rok 2011, a to emeritnému biskupovi VD Mgr. Jánovi Midriakovi za významný podiel na vydaní Ev. spevníka, Agendy, Pašií, Ev. funebrála, Pohrebnej agendy, spevníka K trónu slávy a osobnostný prínos pre ECAV na Slovensku, PhDr. Michalovi Gáfrikovi, DrSc., za vedecké a editorské dielo venované protestantským autorom a dielam, a ThMgr. Ladislavovi Fričovskému za jeho rozsiahlu kresťanskú tvorbu. Za ocenených sa poďakoval brat emeritný biskup Ján Midriak.

Ďalej generálny biskup Miloš Klátik krátko predstavil novú publikáciu vydavateľstva Tranoscius a ECAV na Slovensku – Historický atlas evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku. Publikácia – prvá svojho druhu – prostredníctvom máp predstavuje dejiny našej cirkvi od začiatku 17. storočia až po našu súčasnosť. Táto kniha vzbudzujúca hrdosť na históriu našej cirkvi by nemala chýbať v žiadnej evanjelickej rodine.

Služby Božie doplnila informácia zástupcu zborového dozorcu Pavla Bystrického o bohatej histórii CZ v Istebnom a vhodne zvolené básne. Po Áronovskom požehnaní bratom generálnym biskupom priestormi artikulárneho kostola zaznela evanjelická hymna Hrad prepevný.