Na pohrebe arcibiskupa prešovského a Slovenska

Generálny biskup ECAV na Slovensku a predseda Ekumenickej rady cirkví Miloš Klátik a dištriktuálny biskup VD Slavomír Sabol sa 9. 8. 2012 zúčastnili na pohrebe vladyku Jána, arcibiskupa prešovského a Slovenska, najvyššieho predstaviteľa pravoslávnej cirkvi na Slovensku.
Pohrebné obrady v Katedrálnom chráme Alexandra Nevského v Prešove sa konali za účasti metropolitu Krištofa a ďalších arcibiskupov. So zosnulým vladykom sa prišli rozlúčiť aj predstavitelia vlády, samosprávy, veľvyslanci a ostatné kresťanské cirkvi. Za Ekumenickú radu cirkví v SR sa prihovoril jej predseda generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik. Za Konferenciu biskupov Slovenska sa rozlúčil košický arcibiskup metropolita Bernard Bober a za Gréckokatolícku cirkev na Slovensku arcibiskup metropolita Ján Babjak.

Vladyka Ján, občianskym menom Ján Holonič, zomrel vo veku 75 rokov. Narodil sa v roku 1937 v Kravanoch, okr. Trebišov. V roku 2006 mu po úmrtí arcibiskupa prešovského, metropolitu českých krajín a Slovenska Nikolaja, bola udelená hodnosť arcibiskupa a zvolili ho za arcibiskupa prešovského a Slovenska. Počas svojho pôsobenia prispel k výstavbe 24 pravoslávnych chrámov, cirkevnej strednej a odbornej školy, materskej školy a stál aj pri zrode pravoslávnej akadémie. Snažil sa chodiť medzi ľudí a povzbudzovať ich. Bol otvorený dialógu s inými cirkvami.