Na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Generálny biskup Miloš Klátik a predseda ZED Jaroslav Matys rokovali s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR a následne na GBÚ aj o mzdovom ohodnotení práce duchovných. Rokovania sa konali v nadväznosti na stretnutie Predsedníctva ECAV s predsedom vlády Robertom Ficom.
Pánu ministrovi Richterovi boli predložené tri okruhy problémov v oblasti odmeňovania duchovných:

1. ECAV dlhodobo poukazuje na nedôstojné postavenie duchovných v našej spoločnosti. Zástupcovia ECAV upozornili, že mesačné platy evanjelických duchovných sa pohybujú v rozmedzí 321 € (u začínajúcich kaplánov) po 505 € (u farárov odchádzajúcich do dôchodku), kým priemerná mesačná mzda v národnom hospodárstve je 805 € a priemerná mesačná mzda vysokoškolsky vzdelaného zamestnanca je 1 016 €.

2. Zástupcovia ECAV poukázali aj na rozpor dvoch nariadení vlády; kým jedno „predpisuje“ minimálnu mzdu 352 €, druhé nariadenie vlády stanovuje stupnice základných platov duchovných v rozpore s prvým nariadením. Hrubá mzda niektorých funkcií (napríklad kaplánov či diakonov) tak nedosiahne ani po započítaní hodnostného príplatku či prípadného príplatku za vyšší výkon nariadením vlády stanovenú minimálnu mzdu.

3. Tretím návrhom, ktorí zástupcovia na rokovaní predniesli, bola požiadavka riešiť tzv. trienálky. Vek odchodu do dôchodku sa zvyšuje, platový postup, ktorý závisí od praxe, však tento moment nezohľadnil.

Generálny biskup predstavil pánovi ministrovi aj naše zariadenie pre hluchoslepé deti v Červenici a projekt, ktorý bol zo strany Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pozastavený. Keďže ide v prvom rade o sociálne zariadenie pre deti odkázané na absolútnu pomoc, aké sa v našej republike iné ani nenachádza, generálny biskup požiadal pána ministra o intervenciu. Pán minister vyslovil uznanie za prácu, ktorú ECAV na tomto poli vykonáva, a prejavil osobný záujem navštíviť uvedené zariadenie v Červenici, ktoré už z rozprávania tretích osôb pozná.

Na stretnutí sa riešila aj otázka rovnoprávneho postavenia verejných a neverejných poskytovateľov sociálnych služieb. Pán minister vysvetlil, že má osobný záujem, aby boli tieto rozdiely odstránené. Než sa tak stane zákonnou úpravou, uvoľnil na tento účel osobitnú dotáciu a súčasne zaviazal VÚC použiť túto dotáciu tak, aby rozdiely pre rok 2014 boli eliminované. Pán minister informoval aj o pripravovanej novelizácii zákona o sociálnych službách, kde by sa výška príspevku viazala na stupeň odkázanosti klienta, čo by mohlo zariadeniam, kde sa starajú klientov s najťažšími postihnutiami, finančne pomôcť.

Generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič predstavil projekt Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR týkajúci sa novely Zákona o hmotnej núdzi vo vzťahu k cirkvi a jej organizáciám. Bolo dohodnuté, že zástupca ústredia pripraví na najbližšie zasadnutie biskupov a seniorov našej cirkvi prezentáciu možnosti účasti cirkevných zborov na projekte aktivačných prác.