Misijná konferencia ECAV 2011

Vo štvrtok 10. novembra 2011 sa v Janoškovom dome konala Misijná konferencia, na ktorej sa zúčastnili predsedovia seniorálnych misijných výborov a predsedovia rôznych misijných sekcií a spoločenstiev našej cirkvi, gen. biskup M. Klátik a biskup ZD M. Krivda.
Misijná činnosť je úlohou každého kresťana – ordinovaného i neordinovaného. Predsa však máme v cirkvi pracovníkov, ktorí sa misijnej práci venujú vo väčšom rozsahu. Sú to členovia misijných výborov jednotlivých seniorátov a pracovníci misijných spoločenstiev, ktorých v našej cirkvi máme viac. Sú to napríklad Spoločenstvo evanjelickej mládeže (SEM), Spoločenstvo evanjelických žien (SEŽ), Modlitebné spoločenstvo (MOS), Rodinné spoločenstvo (ROS) a mnohé ďalšie väčšie či menšie misijné skupiny, fungujúce v rôznych organizačných štruktúrach, no vždy v duchu ECAV a so zreteľom na šírenie Božieho slova v zmysle učenia evanjelickej a. v. cirkvi.

Pre týchto misijných pracovníkov pripravuje Výbor misie ECAV každé dva roky konferenciu, kde môžu všetci prezentovať svoju činnosť, ponúknuť seniorátom svoje skúsenosti aj služby, podeliť sa o dobré nápady, ale i načerpať inšpiráciu či dozvedieť sa o aktuálnych úlohách a prioritách cirkvi v misijnej oblasti.

Misijná konferencia 2011 sa konala vo štvrtok 10. novembra v Janoškovom dome, kde po úvodnej pobožnosti predsedu Výboru misie ECAV na Slovensku (VM) Jána Janča odznela prednáška brata farára Miroslava Hvožďaru na tému „Misia a odhaľovanie chariziem“. Prednáška bola zameraná na praktický život cirkevných zborov a brat Hvožďara v nej zdôrazňoval, aké je pre rast cirkvi dôležité skúmať schopnosti ľudí okolo nás a správne ich do služby v cirkvi zapojiť.

Riaditeľ GBÚ ECAV Dušan Vagaský predstavil účastníkom konferencie koncepciu III cirkevných dní, ktoré sa budú konať v roku 2012 vo Veľkom Krtíši a prítomných požiadal o spoluprácu. V následnej diskusii odzneli pripomienky a návrhy k predloženému programu III. cirkevných dní i k témam diskusných fór.

Predseda VM Ján Jančo informoval účastníkov o aktuálnych projektoch a aktivitách, ktoré v tomto roku pripravil VM alebo ich plánuje pre budúcnosť.

V záverečnej diskusii mali všetci možnosť vyjadriť sa k misijnému smerovaniu cirkvi, k misijnej práci VM a priniesť konkrétne návrhy na jej zlepšenie. Prítomní bratia biskupi – generálny biskup Miloš Klátik a biskup ZD Milan Krivda ochotne odpovedali aj na otázky, týkajúce sa organizácie misijnej práce, jej podpory zo strany cirkvi či stanoviska cirkvi k rôznym bodom. Obaja bratia biskupi modlitbou a požehnaním konferenciu aj ukončili.

Ostáva nám len prosiť Pána žatvy, aby mocou svojho Ducha premenil skrze naše ruky slová na činy a aby sa tak misijná práca mohla rozrastať na slávu Božiu a na rast cirkvi.