Miloslava Slávika si pripomenuli aj v Hybiach

9. októbra 2011 si aj v CZ ECAV Hybe počas spomienkových služieb Božích pripomenuli 100. výročie narodenia M. Slávika, kňaza, básnika a prekladateľa, ktorý tu 22 rokov pôsobil ako slova Božieho kazateľ.
Narodil sa 5. októbra 1911 v Lubine, vyštudoval teológiu v Bratislave a Štrasburgu, od roku 1937 pôsobil ako administrátor a neskôr ako kňaz v Hybiach. Počas Slovenského národného povstania predsedal Revolučnému národnému výboru v tejto obci, ktorú musel z politických dôvodov opustiť. Písal poéziu, vydal niekoľko básnických zbierok a svoje práce publikoval aj v mnohých cirkevných časopisoch.
Svojím životom silne ovplyvnil kresťanských zverencov v obci Hybe a s odstupom uplynulých jubilejných rokov bola nezmazateľná hodnota tohto človeka vyjadrená vzácnou slávnosťou s účasťou vzácnych hostí i miestnych pamätníkov.

Slávnosť sa konala za účasti dôstojného brata generálneho biskupa Miloša Klátika, ktorý poslúžil kázňou slova Božieho, a sestry seniorky Liptovsko-oravského seniorátu Kataríny Hudákovej. Spolu s bratom zborovým farárom Stanislavom Gregom vyjadrili Pánu Bohu vďaku za dar výnimočného človeka v našej cirkvi.

Brat generálny biskup v kázni dal za príklad výnimočnú horlivosť brata farára Slávika, s ktorou viedol svoj cirkevný zbor. Pripomenul jeho neľahký život, keď sa tento aktívny, nadšený farár stal pre komunistickú moc neželaným a nepohodlným: "Bolo to hlavne preto, že mu popri všetkých aktivitách záležalo predovšetkým na tom, aby znelo a mocne pôsobilo Božie slovo." V súvislosti s tým sa obrátil na zhromaždenie s otázkou: „Prahnú aj naše duše po sieňach Hospodinových, plesajú naše srdcia a telá v ústrety Bohu živému?" Skonštatoval, že v našej dobe je, žiaľ, veľa takých, ktorí svoju lásku vyznávajú všeličomu inému a ich "žalm“ akoby znel: „Aké sú nám milé peniaze, kultúra, vzdelanie, šport, internet, elektronika...“ „To sú veci, ktoré sú potrebné a milé aj kresťanom, lenže nie sú tie najdôležitejšie, nie sú postavené na úroveň alebo dokonca nad úroveň Božieho slova a chrámu Božieho. Pán Boh z nás chce mať skutočných ctiteľov a vyznávačov nielen slovami, ale celým životom," zdôraznil generálny biskup.

Na spomienkových službách Božích sme medzi sebou privítali aj deti brata farára - Ivetu a Dušana, čím sa spoločné chvíle spomienok stali ešte silnejšími a dojemnejšími.

K veriacim sa prihovoril aj brat zborový dozorca Ondrej Mrlian, sestra seniorka Katarína Hudáková a starosta obce Hybe Martin Piovarči. PaedDr. Stanislav Žiška predniesol pohľad do histórie a života pána farára Miloslava Slávika.

Slávnosť bola popretkávaná prednesenými Slávikovými básňami. Zaspieval detský spevokol Zvonček a spevokol dospelých. Záverečnou piesňou Hrad prepevný boli služby Božie ukončené.

Ďakujeme všetkým, ktorí akokoľvek prispeli k tomu, aby bola uctená pamiatka tohto neúnavného kazateľa slova Božieho.