Medzinárodný študijný kurz v Bad Herrenalbe

Pod názvom „Diaspora – jej význam pre cirkvi, spoločnosť a ekuménu v Európe na začiatku 21. storočia“ sa 16. – 20. mája 2010 v Bad Herrenalbe konal študijný kurz, kde jedným z prednášajúcich bol generálny biskup Miloš Klátik.
Tento študijný kurz pre farárov a teológov z Európy a Latinskej Ameriky bol v nemeckom kúpeľnom mestečku organizovaný Inštitútom pre výskum diaspory so sídlom na Teologickej fakulte Univerzity v Lipsku pod vedením prof. Dr. Dr. h. c. Karla-Christopha Eptinga.

Zúčastnilo sa vyše 40 farárov a teológov z rôznych evanjelických cirkví z viacerých európskych krajín a Brazílie, z toho 5 zástupcov zo Slovenska, aby si vypočuli prednášky na danú tému a spoločne diskutovali o aktuálnej situácii vo svojich krajinách.

Jedným z prednášajúcich bol generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, ktorý vo svojej prednáške „Diaspora z hľadiska protestantizmu“ najskôr objasnil význam pojmu diaspora a priblížil diasporálnu situáciu evanjelických cirkví vo svete. V druhej časti prednášky oboznámil prítomných s dejinami a dnešnou situáciou ECAV na Slovensku.

Počas štyroch dní intenzívnych prednášok a následných rozhovorov sa prítomní oboznámili s významom pojmu diaspora pre dnešný svet a spoločne hľadali možnosti ekumenickej spolupráce kresťanských cirkví. Obohatením kurzu boli prednášky zástupcov z ruskej ortodoxnej a rímskokatolíckej cirkvi, ktorí poukázali na potrebu existencie tzv. študijného spoločenstva cirkví (Lerngemeinschaft der Kirchen), v ktorom si cirkvi vymieňajú skúsenosti so životom v diaspore, spoločne nažívajú vo viere a hľadajú cestu k „jednote v rôznosti“.