Medzinárodný seminár žien vo Wittenbergu

Na prelome apríla a mája 2015 sa v známom reformačnom meste Wittenberg uskutočnil 2. medzinárodný seminár žien. Konal sa pod záštitou Evanjelickej luteránskej cirkvi v Amerike.
Pozvanie na seminár prijalo takmer 20 žien z evanjelických cirkví z 12 rôznych krajín sveta, ako je napríklad Rumunsko, Rusko, Indonézia, Madagaskar, Tanzánia a iné. Za Evanjelickú cirkev augsburského vyznania na Slovensku boli podľa požiadaviek vyslané sestry Anna Balogová a Blažena Zaťková.

Seminár mal za úlohu nielen priblížiť miesta reformácie (Wittenberg a Torgau), ktorá sa začala v roku 1517 pribitím 95 téz Martinom Lutherom vo Wittenbergu, ale jej úlohou bolo aj poukázať na úzke a dôležité prepojenie cirkvi a štátu, ktoré už vtedy zohrávalo významnú úlohu a bolo hybnou silou reformácie. Hlavnou témou však bola téma „Reformácia a posilnenie postavenia žien“. Bližšie sme si všimli významné, aj keď niekedy zabúdané ženy reformácie, akými boli manželka Martina Luthera Katarína von Bora, Barbara Cranach, Alžbeta z Rochlitz, Argula von Grumbach a iné. Tieto ženy môžu byť aj dnes pre nás v mnohom vzorom hodným nasledovania, pretože sa nielenže nehanbili za svoju vieru, ale dokonca sa tvrdo zastávali myšlienok reformácie, ba niekedy aj napriek odporu vlastných manželov či rodiny.

Medzi najvplyvnejšie ženy reformácie patrila Alžbeta z Rochlitz, ktorá žila a pôsobila v rokoch 1502 − 1557. Alžbeta využila svoje mocenské postavenie na presadenie reformácie na svojom panstve aj napriek silnému odporu svojho svokra Juraja Saského (1471 – 1539). Nielenže začala reformáciu podporovať, ale žiadala aj prisluhovanie Večere Pánovej pod obojím, zaobstarala si Bibliu a písala si s najvýznamnejšími evanjelickými kniežatami v ríši – so svojím bratom Filipom Hesenským aj s bratrancom kurfirstom Jánom Fridrichom Saským. Ako jediná žena sa v roku 1538 stala dokonca členkou Šmalkadského spolku, ktorý bol založený na ochranu reformácie proti cisárovi Karlovi V.

Vo večerných hodinách sme si vymieňali informácie o postavení žien vo svojich domovských cirkvách a krajinách, a zároveň sme prezentovali svoju krajinu i cirkev. Tento seminár poskytol výborný priestor na dialógy, vzájomné spoznávanie a na učenie sa jedny od druhých.