Medzinárodný ekumenický kongres v Zürichu

V dňoch 6. – 10. októbra 2013 sa v Zürichu uskutočnil Medzinárodný ekumenický kongres na tému „500 rokov reformácie – význam a výzvy pre súčasnosť“.
Organizátormi kongresu boli Švajčiarsky reformovaný zväz a Evanjelická cirkev v Nemecku. Účastníci stretnutia si vypočuli viacero príspevkov na rôzne teologické témy, ako „Dejiny a teológia: Kto sme? Spoločné korene a aspekty reformácie“, „Odkiaľ sme a kto sme?“ Tretí deň rokovania bol venovaný diskusii a workshopom k 500. výročiu reformácie. Veľmi zaujímavé boli napríklad témy „Reformácia a násilie“, „Reformácia a subjektivizmus“ či „Biblia a náboženský pluralizmus v a mimo cirkvi“. Na kongrese sa zúčastnili predstavitelia viacerých cirkví a cirkevných organizácii z množstva krajín. Evanjelickú cirkev v Nemecku zastupovali biskup Martin Schindehütte a emeritná biskupka Margot Käβmann, Univerzitu v Ríme Ulrich Körtner, Evanjelickú cirkev a. v. v Rakúsku biskup Martin Bünker, z Ríma pricestoval kardinál Kurt Koch.

Zo Slovenska prijali pozvanie generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik a biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi v SR László Fazekas.