Medzinárodná konferencia v Prahe k 600. výročia upálenia Majstra Jána Husa

Medzinárodná konferencia v Prahe  k 600. výročia upálenia Majstra Jána Husa

V dňoch 9. − 12. apríla 2015 sa v Prahe konala medzinárodná teologická konferencia pri príležitosti 600. výročia mučeníckej smrti Majstra Jána Husa. Zúčastnil sa na nej aj generálny biskup Miloš Klátik a štyria duchovní z ECAV na Slovensku.
Organizátormi konferencie boli Českobratská cirkev evanjelická a Evanjelická teologická fakulta Univerzity Karlovej v spolupráci s Cirkvou československou husitskou. Zazneli prednášky českých aj zahraničných odborníkov − teológov aj historikov, ktorí pripomenuli život a dielo Majstra Jána Husa a jeho odkaz, ktorý je aktuálny aj pre súčasnosť, a to predovšetkým výzvou vytrvať v zápase o hodnoty lásky, spravodlivosti, pravdy, ktorá napokon zvíťazí, aj keď býva na čas umlčaná. Hus bol účastníkom konferencie predstavený nielen ako reformátor cirkvi, ale aj ako reformátor celej vtedajšej spoločnosti.

Piatkové popoludnie bolo venované príspevkom na tému úlohy Jána Husa v reformačnej interpretácii v rôznych krajinách. Prihovorili sa účastníci z Talianska, Nemecka, Francúzska, zo Švajčiarska, z USA, dokonca i z Južnej Kórey. S prednáškou Majster Ján Hus a reformácia na Slovensku vystúpil brat generálny biskup Miloš Klátik.

Súčasťou konferencie bol koncert v kostole Martin ve zdi, kde zmiešaný zbor Českobratskej cirkvi evanjelickej Naši pěvci zaspieval Biblické písně od Antonína Dvořáka a Úryvky z Oratoria Jan Hus od Carla Loeweho.

V sobotu po dopoludňajších prednáškach a diskusiách na tému Reformácia a sekularizácia bola pre účastníkov konferencie pripravená exkurzia po Prahe, kde sa zoznámili s miestami súvisiacimi s Majstrom Jánom Husom. Okrem iného sme navštívili aj známu Betlehemskú kaplnku, kde Hus kázaval proti neporiadkom v cirkvi.

Konferencia bol ukončená nedeľnými službami Božími, ktoré sa konali na viacerých miestach Prahy. Brat generálny biskup Miloš Klátik poslúžil kázňou slova Božieho v kostole Českobratskej cirkvi evanjelickej U Klimenta. V nadväznosti na kázňový text z Mt 10, 32 – 33 aj životný odkaz Majstra Jána Husa sa zamyslel nad tým, ako my dnes vyznávame vieru v Trojjediného Pána Boha, ako sa priznávame k Pánovi Ježišovi a čo sme ochotní pre vieru podstúpiť. „Majster Ján Hus nám ako svedok Božej pravdy aj dnes poukazuje na cestu za Pánom Ježišom Kristom; je pre nás vzorom vyznávača a Pánovho svedka, ktorý radšej umrie, ako by mal Ježiša Krista zradiť.“

Niektorí účastníci konferencie v nedeľu navštívili mesto Tábor, kde si po účasti na službách Božích v modlitebni Českobratskej cirkvi evanjelickej prezreli Husitské múzeum.

Ďakujeme organizátorom za túto konferenciu a prosíme v modlitbách, aby sme aj my všetci dokázali byť verní odkazu Majstra Jána Husa a aby sme nezabúdali na slová Pána Ježiša Krista: „Ak vy zostanete v mojom slove, ste naozaj moji učeníci. A poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí.“ J 8, 31 – 32

Viac o odkaze Majstra Jána Husa sa dočítate v Evanjelickom posle spod Tatier.