Medzinárodná konferencia k 500 rokom reformácie

Medzinárodná konferencia k 500 rokom reformácie

V dňoch 29. 9. – 1. 10. 2014 sa vo francúzskom Liebfrauenbergu konala medzinárodná konferencia na tému Reformačné zásady a reformačné jubileum v svetovej ekuméne. ECAV na Slovensku zastupovali farári Branislav Dolinský a Peter Krajcer, ktorí účastníkom priblížili históriu našej cirkvi a naše prípravy na 500. jubileum reformácie.
Na konferencii sa zúčastnili väčšinou farári z našich partnerských cirkví z Bádenska- Württemberska i zo stredného Nemecka, ale prišli aj zástupcovia luteránskych cirkví z Afriky (z Kamerunu a Tanzánie), Ázie (Malajzia) i z Latinskej Ameriky, ktorí referovali o pozitívnom vplyve reformácie a o súčasnej situácii kresťanov v ich krajinách.

Aj Nemecká evanjelická cirkev (EKD) sa veľmi intenzívne pripravuje na toto jubileum - či už vydávaním publikácií, napr. podieľala sa na vydaní dokumentu „Rechtfertigung und Freiheit“ (Ospravedlnenie a sloboda), alebo prípravou rozličných podujatí: organizovaním služieb Božích, prednášok, výstav, muzikálov, filmových a divadelných predstavení.

V rámci programu sme navštívili aj mesto Štrasburg, kde sme si v priestoroch teologickej fakulty vypočuli prednášku prof. Dr. Matthieu Arnolda o vplyve reformácie na toto mesto a na široké okolie.

V otázke reformácie otvorený stále ostáva dialóg najmä s rímskokatolíckou cirkvou. 500-ročné jubileum reformácie bude príležitosťou si túto udalosť nielen pripomenúť, ale najmä hovoriť o jej dôrazoch aj s rímskokatolíckou cirkvou. Rok 2017 bude zároveň aj 50. výročím luteránsko-katolíckeho dialógu po II. vatikánskom koncile. Luteráni a katolíci môžu svoje učenie a praktiky nanovo navzájom interpretovať. V roku 2013 vyšiel spoločný dokument, s ktorým sme sa bližšie zoznámili: „Vom Konflikt zur Gemeinschaft“ (Od konfliktu k spoločenstvu). Venuje sa reformačným témam zo vzájomného pohľadu. V závere dokumentu je päť imperatívov, že kresťania majú navzájom vychádzať z perspektívy jednoty, a nie rozdelenia, potrebujeme aj skúsenosti, posmelenia i kritiku toho druhého, máme tiež uskutočňovať konkrétne kroky k dosiahnutiu viditeľnej jednoty, máme znova odokrývať moc evanjelia pre súčasnosť a v zvestovaní a službe cirkvi vytvárať svedectvo Božej milosti.

Kresťanstvo vo svete v poslednom storočí je ovplyvnené novými problémami a konfliktami a konfrontované s novými situáciami. Aj tu je potrebné vymieňanie si vzájomných skúseností aj snaha o spoločné riešenie problémov, čo môže poslúžiť pri ekumenickom dialógu v oblasti sociálnej a pastorálnej pomoci aj k vzájomnému rastu. Spôsob, ako kresťania navzájom vychádzajú, môže aj u členov iných náboženstiev vyvolať záujem o kresťanstvo. V tomto zmysle sa bude niesť aj budúcoročná konferencia pre misiu, ekuménu a vývoj s výrazným dôrazom na misijnú prácu v multikultúrnej spoločnosti.

Veľmi dôležitou súčasťou konferencie boli aj ranné a večerné pobožnosti aj spoločné záverečné služby Božie aj s prisluhovaním Večere Pánovej, pri ktorých sme sa mohli navzájom utvrdiť v evanjelicko-kresťanskej jednote aj napriek tomu, že sme boli z rozličných národností a svetadielov.