Konferencia SLZ pre Európu v Nórsku

Konferencia SLZ pre Európu v Nórsku

Generálny biskup Miloš Klátik sa zúčastnil na konferencii vedúcich predstaviteľov členských cirkví SLZ v Európe, ktorá sa konala 11. − 14. 5. 2015 v nórskom meste Trondheim. Našu cirkev zastupoval aj tajomník GBÚ pre zahraničie Samuel Miško.
Konferencia vedúcich predstaviteľov členských cirkví SLZ v Európe bola zameraná na tému 12. valného zhromaždenia SLZ, ktoré sa bude konať v roku 2017: „Oslobodení z Božej milosti.“ Hostiteľmi boli Nórska cirkev a Evanjelická luteránska slobodná cirkev v Nórsku. Medzi 80 účastníkmi tohtoročnej regionálnej konferencie boli hlavní predstavitelia cirkví zo 40 členských cirkví SLZ v Európe. Regionálne zhromaždenie SLZ pomáha širšiemu vedeniu cirkví získať prehľad o aktuálnej práci v SLZ a dáva priestor na diskusiu o aktuálnych témach nielen z európskeho prostredia.

Na otváracích službách Božích s Večerou Pánovou v katedrále v Trondheime kázňou slova Božieho poslúžila predsedajúca biskupka Nórskej cirkvi Helga Haugland Byfuglien, ktorá je aj viceprezidentkou SLZ pre škandinávsku oblasť. Účastníkov pozdravil generálny tajomník SLZ Martin Junge. Sústredil sa na pripravované slávnosti 500. výročia reformácie a na 12. valné zhromaždenie SLZ v roku 2017.

Čo znamená byť „oslobodení z Božej milosti“ pre luteránske cirkvi a náboženské spoločnosti v Európe? Ako môžu regionálne skúsenosti a výzvy poskytnúť nové perspektívy na zapojenie cirkví do spoločenského života a starostlivosti o Božie stvorenstvo? To sú niektoré z otázok, o ktorých diskutovali členské cirkvi Svetového luteránskeho zväzu (SLZ). Téma 12. valného zhromaždenia poskytuje priestor na zamýšľanie sa nad špecifickými a relevantnými témami súvisiacimi so spoločnosťou a s výzvami na kresťanské svedectvo v súčasnosti.

Plenárne a skupinové diskusie na konferencii sa venovali aj otázkam, ako pomoc utečencom v Stredozemí, ľuďom vo vojnou postihnutých oblastiach na Ukrajine a v ďalších konfliktných oblastiach, solidarita s ľuďmi postihnutými živelnými pohromami a katastrofami, ako bolo napr. zemetrasenie v Nepále, a podpora utečencom na celom svete. Štvordňové zhromaždenie sa zaoberalo aj otázkou medzigeneračného dialógu o klimatických zmenách.

„Od čoho sme boli oslobodení a ako využívame túto slobodu?“ − Nemeckí, nórski a poľskí účastníci prvej panelovej diskusie si vymenili názory na to, ako vidia oslobodenie vyjadrené cez rôzne skúsenosti individuálnej a spoločnej spásy. Biskup ECAV v Poľsku Jerzy Samiecz vo svojej prezentácii a odpovediach na otázky publika vykreslil dramatické zmeny v živote cirkvi v Poľsku pred pádom komunizmu a po ňom. Oslobodenie prinieslo niektorým veľké bohatstvo, ale mnohí trpia chudobou a nezamestnanosťou. Mladá generácia urobila veľa, aby si rozšírila obzory. Je mnoho tých, ktorí vyrastali za železnou oponou a čelia tlakom, aby sa sústredili na materiálny úspech. „Samozrejme, za komunizmu sme mali rôzne problémy, a teraz máme slobodu. Musíme sa pokúšať dostať k ľuďom a vidieť, čo oni potrebujú od našej cirkvi.“

Tajomník pre médiá Národnej cirkevnej rady v Nórsku Svein Arne Lindo podrobne opísal reformy, ktoré menia v ich krajine vzťahy cirkev – štát. „Máme rôzne názory, ale stále sme financovaní štátom,“ povedal. Ústavné zmeny z roku 2012 potvrdzujú jedinečnú úlohu Nórskej cirkvi, keď zakotvujú rovnakú podporu pre všetky náboženstvá a viery. Väčšia cirkevná administratívna nezávislosť od štátu je stanovená na rok 2017, keď cirkev oslávi 500. výročie reformácie.

Biskup Jan Janseen z Evanjelickej luteránskej cirkvi v Oldenburgu hovoril o ekumenických perspektívach, vychádzajúc z témy konferencie „Oslobodení z Božej milosti“. Opisoval vzťahy medzi rozličnými cirkevnými tradíciami v Nemecku, pričom sa zmienil aj o partnerských cirkvách v Ghane a Togu, a zdôraznil: „Semienko evanjelia môže rásť, hoci niekedy môžeme vidieť iné kvety, ako sú tie z našej vlastnej tradície. Rôznorodosť, rozmanitosť druhov v stvorení a mnoho rôznych jazykov viery a darov Ducha Božieho nás oslobodzujú, aby sme tvorili jednotu v rozmanitosti.“

Členské cirkvi SLZ v Európe deklarovali svoj záväzok zvýšiť úsilie pre prijatie utečencov v našom strede. V uznesení na záver konzultácie v Trondheime zástupcovia 40 členských cirkví vyzvali európske vlády a Európsku úniu, aby sa venovala hľadaniu a zachraňovaniu utečencov z oblasti Stredozemného mora. Evanjelickí cirkevní predstavitelia vyzývali aj k vytvoreniu bezpečných prechodov pre utečencov, zvlášť z krajín, ako sú Sýria a Irak, kde sú kresťania kruto prenasledovaní. Vyjadrili sa, že by mal byť vytvorený systém pre spravodlivejšie rozdelenie utečencov v rámci Európy. Vyzývali aj iné cirkvi v regióne, aby podporili tieto naliehavé žiadosti.

Členovia SLZ pripomenuli aj kontakty s presídlencami už od samotného založenia organizácie v roku 1947. Mnoho cirkví v Európe integrovalo utečencov z 2. svetovej vojny. „Je to pre nás zásadné a prirodzené, vychádza to z našej teológie a z nášho chápania viery, že imigranti a utečenci sú naši bratia a sestry a my ich musíme podporovať všetkými možnými spôsobmi.“ Mnohí z utekajúcich, ktorí sa snažia dostať do Európy, riskujú svoje životy. Len v tomto roku sa vyše 36 000 migrantov preplavilo cez Stredozemné more do južnej Európy, avšak až 1600 utečencov sa cestou utopilo.

Galéria k článku