Konferencia ELSA tentoraz na Slovensku

V dňoch 26. júla až 1. augusta 2012 sa 19 pracovníkov s deťmi z Anglicka, Dánska, Estónska, Gruzínska, Lotyšska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Ukrajiny a zo Slovenska stretlo na 6. konferencii ELSA, ktorá sa konala v MEMC ICHTHYS vo Veľkom Slavkove.
Bolo to v roku 1994, keď na stretnutí pracovníkov s deťmi v Dánsku vznikla myšlienka založiť medzinárodnú organizáciu, ktorá by združovala luteránske cirkvi a organizácie, pracujúce s deťmi a pomáhala by obnoviť prácu s deťmi v luteránskych cirkvách hlavne v postkomunistických krajinách Európy. Za našu cirkev sa na tomto stretnutí zúčastnila sestra Viola Fronková a práve vďaka nej sa zakladajúca konferencia novej organizácie uskutočnila už o dva roky, a to na Slovensku – na zámku Smolenice. Novovzniknutá organizácia dostala názov ELSA, čo v dánčine znamená človek, no zároveň je to skratka anglického European Lutheran Sunday School Association, teda Európska asociácia luteránskych detských besiedok. ELSA tak od svojho založenia 10. novembra 1996 na Slovensku nepretržite rozširuje svoju členskú základňu a svojich členov zvoláva každé tri roky na stretnutia, ktoré sa konajú vždy v inej krajine Európy. V roku 2012 sa teda ELSA vrátila do krajiny svojho vzniku – na Slovensko.

Téma konferencie znela: „Ako priniesť Bibliu deťom v roku 2012“. Jej náplňou boli odborné prednášky, praktické semináre i prezentácie práce v jednotlivých krajinách.

V prvý deň konferencie každá zúčastnená krajina predstavila svoju vlasť, svoju cirkev a prácu s deťmi. Mohli sme tak vidieť fotografie i videá z veľmi zaujímavých akcií pre deti, mohli sme však pozorovať aj rozdiely v jednotlivých krajinách a cirkvách. Pozornému poslucháčovi preto neuniklo, že kým v hmotne zabezpečenom Dánsku, ktoré je mimochodom takmer čisto evanjelickou krajinou, je záujem o cirkev, duchovný život i detskú besiedku veľmi malý, mnohé cirkvi z bývalých krajín Sovietskeho zväzu nemajú hmotné zabezpečenie, no majú veľký dopyt po duchovných stretnutiach. Pracovníci v týchto krajinách sú nútení využívať svoju tvorivosť a pri vyučovaní využívajú jednoduché, bežne dostupné predmety, ktoré sa v šikovných rukách menia na vynikajúcu učebnú pomôcku.

Každý deň odznela jedna prednáška, pričom prednášatelia sa zamerali na teoretické i praktické témy. Predseda organizácie ELSA Bjarne Gertz Olsen z Dánska prednášal na tému „Ako byť poslušný k Bohu, keď sme ovplyvňovaní moderným spôsobom života“. Beatrix Török z Rumunska hovorila o tom, ako vyučovať série biblických príbehov, Štefan Kiss zo Slovenska zasa o tom, ako vyučovať abstraktné pojmy ako spasenie, hriech, modlitba a pod.

Prednáškou prispel aj generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, ktorý v piatok 27. júla navštívil konferenciu ELSA a prednášal na tému „Biblia ako autorita a základ pre evanjelickú detskú besiedku“. Generálny biskup ECAV po spoločnom obede predstavil zahraničným hosťom aj našu cirkev, a to v rozsiahlom bloku slova a fotografií, kde priblížil nielen súčasný stav a duchovný život našej cirkvi, ale i jej históriu a štruktúru.

V pondelok 30. júla poctil konferenciu návštevou aj biskup Západného dištriktu Milan Krivda, ktorý všetkých prítomných pozdravil a poprial im požehnanú prácu vo svojich cirkvách.

V sobotu 28. júla sa konala Otvorená konferencia, čo znamená, že konferencia ELSA bola prístupná aj pre verejnosť. Pozvaní boli najmä naši učitelia detských besiedok. Do Veľkého Slavkova ich zavítalo 12. Program bol podnetný a zaujímavý. Predpoludním zaznela prednáška Birgitte Kjær z Dánska na tému „Dieťa v strede“, čo bola snaha o biblické, psychologické a fyziologické porozumenie dieťaťu, preniknutie do podstaty kresťanskej výchovy, nahliadnutie do východísk a možností každého detského veku pre lepšie využitie jeho aktuálnej schopnosti prijať Božie slovo a prežívať duchovné skúsenosti v cirkvi i v rodine. Popoludnie bolo venované praktickým seminárom. Účastníci si mohli vybrať jeden z týchto troch seminárov: 1. Detská besiedka a rodina – Birgitte Kjær, Dánsko;
2. Ako využívať rôzne materiály a predmety na ilustrovanie biblických textov – Dorothea Forchheim, Nemecko;
3. Nápady k letným táborom a letným biblickým školám – Alexander Gross, Ukrajina.

Napokon sa účastníci venovali tvorivej činnosti pod vedením sestier Anny Kukulovej (Cerovo) a Magdalény Žlnkovej (Terany),ktoré predstavili rôzne ručné techniky kreatívnych prác a každý mal možnosť zapojiť sa do práce.

V nedeľu sa všetci naši hostia vybrali na služby Božie do Popradu, kde kázňou Božieho slova poslúžil farár Ivar Jekabsons z Lotyšska a cirkevný zbor pozdravil predseda ELSA Bjarne Gertz Olsen. Potom si hostia prezreli mesto Poprad a po obede sme sa tatranskou električkou vybrali na Štrbské pleso, kde sme im ukázali nielen pleso, ale aj športový areál. Cestou späť sme sa zastavili v Starom Smokovci, kde nám brat farár Pavel Kušnír ukázal evanjelický kostol a stručne predstavil jeho históriu.

V stredu 1. augusta sa naši hostia vydali na cestu domov. Pre nás ako hostiteľov bolo nesmiernou radosťou počuť od nich slová vďaky a uznania. Na Slovensku sa cítili veľmi dobre, Tatry im učarovali a nemalý dojem v nich zanechala i celková prezentácia našej cirkvi, ktorá ukázala, že Slovensko a ECAV nepatria k zaostalým a posledným v Európe, ale že naše aktivity, práca i výsledky sú porovnateľné s tými európskymi. Konferencia však ukázala, že nielen aktivity a výsledky, ale aj problémy máme neraz spoločné, a tak sme mohli vidieť, že to nie sme iba my, ktorí sa boríme s problémom malého záujmu, duchovnej dezorientovanosti či vplyvom mnohých iných kultúr a duchovných smerov. Aj pre takéto zistenia je dobré stretať sa i mimo hraníc našej cirkvi a krajiny.

Sme vďační Pánu Bohu za všetku pomoc, podnety, silu aj spolupracovníkov, ktorých nám počas prípravy konferencie dal. Kiež Pán požehná, aby sa i skrze takéto stretnutia Jeho slovo šírilo a práca rozvíjala.