Komunikácia evanjelia v sekulárnej spoločnosti

Od 7. – 10. 5. 2015 sa v priestoroch Českobratskej cirkvi evanjelickej v Prahe konala konferencie Evanjelickej pracovnej skupiny pre konfesionálnu náuku v Európe. ECAV na Slovensku na pozvanie organizátora zastupoval generálny biskup Miloš Klátik.
Téma tohtoročnej konferencie, na ktorej sa zúčastnilo 25 zástupcov zo 14 protestantských cirkví z 9 krajín (Nemecko, Taliansko, Česko, Rumunsko, Rakúsko, Maďarsko, Fínsko, Francúzsko a Slovensko), znela „Komunikácia evanjelia v sekulárnej spoločnosti“.

Docentka Tabita Landová z Katedry praktickej teológie Univerzity Karlovej v Prahe poslúžila hlavnou prednáškou, v ktorej predstavila obraz modernej spoločnosti a ideologický multikulturalizmus. Neschopnosť ilustrovať, hovoriť či prežívať spoločenstvo poznačuje mnohé cirkevné zbory v sekulárnom prostredí. Prednášateľka rozlišuje viaceré bežné modely reakcií cirkví: 1. trvanie na tradičných liturgických formách a cirkevnej praxi, čo môžeme vidieť najmä u katolíckych, pravoslávnych a čiastočne aj u luteránskych teológov; 2. evanjelikálny prístup, ktorý považuje moderné veci za protiklad kresťanských hodnôt, no zároveň využíva moderné metódy komunikácie.

Na záver rokovania sa delegáti zišli na spoločných službách Božích v Kostole Sv. Martina ve zdi, ktoré liturgovala farárka Andrea Pfeifer v nemeckom jazyku. Zvesťou slova Božieho poslúžil prof. Dr. Martin Friedrich, tajomník Spoločenstva evanjelických cirkví v Európe.