KALME o nových formách komunikácie

KALME o nových formách komunikácie

Na valnom zhromaždení KALME a následnom seminári v Ríme 10. – 13. 11. 2010 sa za ECAV na Slovensku zúčastnili tajomníčka pre mediálnu komunikáciu E. Škodová a tajomník pre zahraničie a ITV D. Szadvári.
Rokovali o budúcnosti KALME
KALME – Výbor pre komunikáciu menšinových evanjelických cirkví v Európe (KommunikationsAuschuss Lutherischer Minderheitskirchen in Europa) – bol v čase rozdelenia Európy na západný a východný blok zriadený Svetovým luteránskym zväzom (SLZ) ako poradný orgán pre komunikáciu s cieľom napomáhať komunikáciu medzi minoritnými evanjelickými cirkvami v Európe.

Zástupcovia 23 členských cirkví sa stretávajú na pracovných seminároch dvakrát do roka a valné zhromaždenie sa koná raz za tri roky. Pod vedením Praxedis Bouwmanovej, prezidentky KALME, na ňom delegáti rokovali o budúcnosti tejto inštitúcie. Prezidentka najprv podala správu o činnosti KALME v uplynulých rokoch a potom jednotliví delegáti informovali o stave mediálnej komunikácie vo svojich cirkvách.

Na valnom zhromaždení sa zúčastnila i tajomníčka SLZ Eva-Sibylle Vogel- Mfato, ktorá moderovala druhú časť diskusie o budúcnosti komunikácie v európskom regióne. Vyjadrila i svoje pripomienky k štatútu KALME a návrhy na zmeny a oboznámila sa s pozitívnymi hodnoteniami jednotlivých účastníkov ohľadom činnosti KALME a jeho potreby aj v súčasných podmienkach.

S referátom o význame mediálnej komunikácie pre menšinové cirkvi v Európe vystúpil nový viceprezident SLZ pre strednú a východnú Európu Tamás Fabiny, biskup ECAV v Maďarsku. Treba sa snažiť priblížiť cirkev aj sekulárnej sfére, preto treba aj v kresťanských médiách používať prostriedky sekulárnej komunikácie. Cieľom médií má byť najmä informovanie a vzdelávanie, ale ľudia sú unavení a potrebujú v médiách aj oddychovú časť. Treba ich zaujať už titulkami, byť priamy a stručný, poradil okrem iného brat biskup, ktorý dlhé roky pôsobil v mediálnej oblasti. Prítomným sa prihovoril aj zástupca SLZ zo Zjednotenej evanjelickej cirkvi Nemecka (VELKD) Norbert Denecke.

Delegáti sa v diskusii vyjadrili k zmenám v štatúte KALME a na záver valného zhromaždenia si zvolili sedemčlennú radu, ktorej členom sa stal aj Daniel Szadvári, zástupca ECAV na Slovensku. Výbor zvolil Praxedis Bouwmanovú (Holandsko) opäť za prezidentku KALME; za tajomníka bol zvolený Ivars Kupcis (Lotyšsko) a hospodárenie bude mať na starosti opäť Marco Uschmann (Rakúsko).

Osloviť modernými formami komunikácie
Potom stretnutie zástupcov menšinových cirkví v Európe pokračovalo odborným seminárom – tentoraz na tému komunikácie pomocou sociálnych sietí.

Najprv sa konalo stretnutie s Mons. Paulom Tighem, tajomníkom Pontifikálnej rady pre sociálnu komunikáciu, ktorá má sídlo vo Vatikánskej knižnici. V centre pracuje 18 ľudí. Mons. Tighe hovoril o systéme sociálnej komunikácie rímskokatolíckej cirkvi (FaceBook, Pope2you, The Vatican YouTube), ktorým chcú osloviť všetkých, no ich cieľom je priblížiť sa predovšetkým mladým ľuďom, čo si vyžaduje používať ich jazyk a spôsob komunikácie. Zdôraznil, že pápež Ján Pavol II. vystúpil s posolstvom o používaní moderných foriem komunikácie už v roku 1990.

Videokonferencie o facebooku
Sociálnu komunikáciu na internete predstavila Liisa Sveningsson Past, pôvodom z Estónska, ktorá vyštudovala politológiu a psychológiu na Columbijskej univerzite v USA a už desať rokov pracuje v oblasti mediálnej komunikácie. Hovorila na tému, prečo by sme mali používať sociálne médiá aj v cirkvi.

Formou videokonferencie sa do jej prezentácie zapojil odborník na sociálnu komunikáciu z Islandskej evanjelickej cirkvi Árni Svanur. Uviedol 95 téz k sociálnej komunikácii o tom, prečo by sme mali byť na internete a ako to využiť v prospech našich cirkví. Informoval, že na Islande je na facebooku 80 % ľudí vo veku 20 až 40 rokov a z vekovej skupiny 20 až 29 rokov sú tam takmer všetci. Vlastné facebooky a YouTube majú mnohé cirkevné zbory, farári, ba aj biskupi. Treba byť tam, kde sú ľudia – teda na facebooku, kde sa dajú komunikovať nielen oficiálne názory cirkvi, ale aj osobné názory jednotlivcov; priama a osobná komunikácia je najefektívnejšia, i keď môže byť aj najkonfliktnejšia, zdôraznil odborník z Islandu.

Ďalšou témou seminára bolo oboznámenie sa s portálom SLZ „Communio Garden“ na webovej stránke www.commun.io, ktorá slúži na spojenie evanjelikov z celého sveta, ako aj s portálmi niektorých cirkví.

Zdá sa, že sa neubránime náporu techniky a moderných komunikačných prostriedkov a je načase uvažovať o podobných spôsoboch komunikácie aj v našej cirkvi.

Bazilika Santa Maria del Popolo
Byť v Ríme a nevidieť aspoň časť z jeho historických pamiatok je nepredstaviteľné. Okrem krátkej návštevy vo Vatikáne nám naši talianski hostitelia sprostredkovali návštevu Baziliky Santa Maria del Popolo, kde v roku 1510 strávil dlhší čas Martin Luther. V tomto roku si pripomínajú práve 500. výročie Lutherovho príchodu do Ríma – bude mu venovaný „kirchentag“ v dňoch 9. – 10. októbra. Ako augustiniánsky mních bol vyslaný do Ríma kvôli riešeniu sporu ich rádu s pápežom. V Ríme putoval po siedmich chrámoch, navštívil katakomby s hrobmi martýrov, videl mnohé relikvie (napr. ampulku Máriinho materského mlieka, zväzok jej vlasov, závoj, plienku), ktoré mali pútnikom zaručiť odpustky; poznani života duchovenstva v Ríme Luthera viedlo k protestnému vystúpeniu v roku 1517.


Evanjelici v Taliansku?
V posledný deň pobytu sme navštívili jediný evanjelický kostol v Ríme. Prijal nás ich farár Stephan Rost, ktorý tu pôsobí od 1. septembra (o rok ho vystrieda zas ďalší „vyslanec“ z nemeckej cirkvi). Chrám sa nachádza na Via Toscana 7 a v mnohom kopíruje Zámocký chrám vo Wittenbergu; oltár, kazateľnica a krstiteľnica zas pochádzajú zo stredného Nemecka a z Erfurtu, kde pôsobil Martin Luther; zlatisté maľby a mozaika nad oltárom aj inde pripomínajú však skôr výzdobu pravoslávnych chrámov. Služby Božie majú v nemčine, len raz dvojjazyčne a raz mesačne konajú večerné služby Božie v taliančine; raz za mesiac sú detské služby Božie. Majú asi 500 prihlásených členov; na služby Božie prichádza 30 – 40 ľudí a turistické skupiny z Nemecka. Pamätná tabuľa v kostole hlása, že v tomto evanjelickom kostole kázal Ján Pavol II. – ako prvý pápež od reformácie; nasledoval ho už aj Benedikt XVI., čo má pre talianskych evanjelikov veľký význam ako výraz uznania ich cirkvi.

Ako sme sa však dozvedeli v besede so zástupcami Federácie evanjelicko-luteránskych cirkví v Taliansku (FCEI), temer čisto katolícka verejnosť evanjelikov takmer vôbec neberie do úvahy, keďže Evanjelicko-luteránska cirkev v Taliansku (ELKI) zahŕňa len 0,8 % talianskych veriacich, roztrúsených po celej krajine (viac ich je na severe Talianska, v okolí Neapolu a v Ríme, ale sú i na Sicílii. V ich kostoloch majú často koncerty s misijným cieľom – hosťami bývajú najmä spevokoly a skupiny z Nemecka. Komunikáciu s verejnosťou pre všetkých pre členov FCEI zabezpečuje spoločná agentúra pre styk s verejnosťou a spoločné vydavateľstvo. Šesťkrát ročne vydávajú svoj celocirkevný časopis v nemčine a taliančine a majú webovú stránku www.chiesaluterana.it.

Vďaka Pánu Bohu aj za to, hovoria talianski evanjelici, a my im vyprosujeme u nášho Pána a Spasiteľa, aby nad nimi držal ochrannú ruku a dal im síl, viery a nádeje do ďalších dní.