K organizovaniu hromadných podujatí

V Medzinárodnom ev. mládežníckom centre ICHTHYS vo Veľkom Slavkove sa v sobotu 21. 1. 2012 uskutočnil seminár pre zamestnancov a pracovníkov ECAV v rámci projektu podpory misijných aktivít.
Na seminár boli pozvaní členovia organizačného výboru III. ECD, predsedovia misijných výborov zo všetkých seniorátov a seniorálni koordinátori účasti na stretnutí kresťanov v Drážďanoch. Zúčastnila sa na ňom aj sestra Janka Haluková z Evanjelickej a. v. cirkvi v ČR, členka medzinárodného prípravného tímu konferencie slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí.

Podujatie sa začalo rannou pobožnosťou v evanjelickom kostole, ktorého v areáli je vybudované stredisko ICHTHYS. Brat farár Michal Findra v duchovnom príhovore na text M 5, 12 hovoril o pokore, s ktorou Mojžiš prijal krivé obvinenia svojej rodiny, a vyzval: „Kiež nám dá Pán Ježiš pokorné srdcia pre službu v našej cirkvi na každom poste, kde nás poveril. Kiež s každým sporom prichádzame pred Neho a necháme ho rozsúdiť.“

Dopoludnie bolo venované prednáške o organizovaní veľkých cirkevných podujatí, ktorú mala Dr. Silke Lechnerová, programová riaditeľka Nemeckých evanjelických cirkevných dní (Deutscher Evangelischer Kirchentag – DEKT). Tlmočil brat farár Matej Alcnauer.

Ústredie DEKT má stále sídlo v nemeckom meste Fulda, ktoré sa nachádza v centre Nemecka. Tvorí ho 6 vedúcich pracovníkov (kolégium) a asi 25 spolupracovníkov, ktorí sa potom premiestňujú do aktuálneho miesta kirchentagu, ktorý sa koná vždy v inej krajinskej cirkvi. Na príprave sa podieľa aj 30-členné Prezídium z radov politikov, umelcov a vedcov, 20 členov z príslušnej krajinskej cirkvi a 800 – 1000 pracovných skupín po celom Nemecku.

Dr. Lechnerová informovala aj o dejinách nemeckého kirchentagu. S myšlienkou pripraviť stretnutie kresťanov s cieľom, aby sa na ňom vyjadrili aj k celospoločenským otázkam (vtedy to bola otázka vzťahu kresťanov a židov), prišiel Reinhold von Thadden-Trieglaff v r. 1949. V čase rozdeleného Nemecka sa konali dva kirchentagy. Na poslednom, 33. kirchentagu v Drážďanoch v r. 2011 sa zúčastnilo asi 125-tisíc ľudí (predtým to bolo cca 100-tisíc ľudí); z nich vyše 40-tisíc bolo aktívne zapojených do rôznych programov a cca 5-tisíc pomocníkov získali z radov mládeže. Konštatovala, že v Nemecku sa vytvorila akási závislosť od kirchentagov: kto raz bol na jednom, určite príde aj na ďalší kirchentag... Asi 6-tisíc účastníkov bolo zo zahraničia, z toho asi 500 z našej cirkvi.

Ďalej priblížila harmonogram prípravy podujatia, výber miesta konania, ako i spôsoby jeho financovania. Hovorila aj o tom, ako zostavujú programovú štruktúru podujatia a vyberajú témy, na ktoré sa počas kirchentagu diskutuje; o získavaní aktívnych účastníkov, ktorí vystupujú v programe; o zabezpečení ubytovania pre účastníkov atď.

Zaujala nás informácia, ktorú by sme mohli aplikovať aj u nás: začiatkom roka, keď sa má konať kirchentag, organizujú „Kirchentagovú nedeľu“. Vtedy sa vo všetkých nemeckých evanjelických zboroch konajú služby Božie venované téme blížiaceho sa stretnutia evanjelikov. Takýmto spôsobom sú do prípravy podujatia zapojené všetky cirkevné zbory v Nemecku, ktoré sú tým zároveň pozvané aj k aktívnej účasti na podujatí.

V ďalšej časti seminára riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský ako predseda prípravného výboru III. evanjelických cirkevných dní v Lučenci prezentoval postup prípravy a organizačného zabezpečenia nášho slovenského „kirchentagu“, ako aj III. konferencie slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí vo Veľkom Krtíši, ktorá im bude predchádzať.

Seminár bol ukončený diskusiou, v ktorej Silke Lechnerová a Dušan Vagaský odpovedali na početné otázky z pléna. Na záver sme dostali pozvanie na 34. kirchentag, ktorý sa bude konať v Hamburgu 1. – 5. mája 2013 a brat riaditeľ pozval Silke Lechnerovú na náš „kirchentag“ do Lučenca 29. 6. – 1. 7. 2012.