K 70. výročiu prvej deportácie Židov

V nedeľu 25. marca si pripomenieme 70. výročie prvej deportácie židovských žien do Osvienčimu. Pri tejto príležitosti Predsedníctvo ECAV na Slovensku vydalo vyhlásenie. Dnes bol z Popradu na pietne pripomenutie obetí nacizmu vypravený osobitný vlak do Osvienčimu. Jeho účastníkom je aj generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik.
Dnes ráno sa na železničnej stanici v Poprade uskutočnilo spomienkové podujatia na túto udalosť. Za obete holokaustu sa najprv pomodlili trnavský arcibiskup Róbert Bezák a židovský rabín Baruch Myers; na záver pietneho zhromaždenia sa pomodlil brat generálny biskup Miloš Klátik slovami:

Prichádzame pred Teba, Svätý Bože, majúc v túto chvíľu na mysli nevinné obete židovského národa, ľudí, ktorým bola domovom aj naša krajina. Trpeli pod nespravodlivosťou a vyčíňaním zla, ktoré boli a sú proti Tvojej láske a milosti, proti Tvojej svätej vôli.
Prosíme o Tvoje zmilovanie a dar Ducha Svätého, aby sme všetko robili podľa Tvojej vôle, aby sme prekonali ľahostajnosť, do ktorej v hriešnosti upadáme.
Ďakujeme za všetkých, ktorí sa aj s nasadením vlastného života, s odvahou a s presvedčením postavili proti zlu a snažili sa pomôcť podľa svojich možností.
Aj dnes prosíme za všetkých nespravodlivo trpiacich, strádajúcich, umierajúcich a vkladáme ich v modlitbe do Tvojich rúk. S celou našou evanjelicko-kresťanskou cirkvou, aj so širšou rodinou kresťanských cirkví, oslovení Tvojím slovom zákona i Kristovho evanjelia si uvedomujeme, kde je a má byť naše miesto svedkov a vyznávačov pravdy a spravodlivosti, uskutočňovateľov zmierenia a láskavej pomoci blížnym. Pomôž, aby sme podľa toho aj konali, aby sme nepremárnili svoj čas služby a pamätali na zodpovednosť pred Tebou i pred ľuďmi.
Bože Duchu Svätý, pomáhaj nám vytrvať v zmluve uzavretej naším Pánom. Tak chceme uskutočňovať všetky dobré snahy a podujatia v spoločenstve cirkvi, ktorá má nezastupiteľné miesto a poslanie v dnešnom svete aj v našej krajine. Daj, aby sme si uvedomili, že je blahoslavený ten národ, ktorému si Ty, Hospodine, Bohom.
Tebe, ktorý môžeš a chceš vykonať i viac než prosíme, buď česť a sláva teraz i po všetky časy! Amen.

Vyhlásenie