K 200. výročiu narodenia D. G. Licharda

Na pripomienku 200. výročia narodenia farára, novinára a národného buditeľa Daniela Gabriela Licharda sa 15. 1. 2012 v Ev. a. v. kostole v Skalici uskutočnili slávnostné služby Božie, na ktorých kázal generálny biskup M. Klátik a bol otvorený Rok D. G. Licharda.
Na službách Božích liturgovali senior Myjavského seniorátu Juraj Šefčík a domáci farár Peter Švehla. Domáci farár v krátkosti oboznámil prítomných so životom a s dielom D. G. Licharda. Na spomienkových službách Božích sa zúčastnili aj žijúci potomkovia D. G. Licharda.

Slovo Božie zvestoval brat generálny biskup Miloš Klátik. V kázni pripomenul, aké dôležité je, aby každý človek využíval duchovné dary, ktoré mu Pán Boh dal, aby rástlo spoločenstvo cirkvi aj osobný kresťanský život. Aj D. G. Lichard nám dodnes slúži ako príklad toho, ako správne využívať Božie dary: „Daniel Gabriel Lichard bol v pravom slova zmysle evanjelickou osobnosťou. Zásadnými črtami jeho života boli: úprimná viera, pracovitosť, pokora, skromnosť, racionálnosť, neustále vzdelávanie sa, pragmatizmus, podnikavosť a šetrnosť. To, čím ho Pán Boh obdaril, to sa snažil v čo najväčšej miere zúročiť pre dobro svojich blížnych.“
O D. G. Lichadovi ďalej povedal - pozri tu.

V rámci služieb Božích bola v kostole odhalená pamätná tabuľa D. G. Licharda a bol otvorený Rok D. G. Licharda, počas ktorého sa uskutoční viacero podujatí v CZ ECAV Skalica spojených so životom a dielom tohto velikána slovenských, aj cirkevných dejín, napríklad 30. apríla 2012 sa uskutoční vedecká konferencia a otvorenie výstavy o živote a diele D. G. Licharda.

Po službách Božích prítomní položili kvety k soche D. G. Licharda, ktorej autorom je akad. sochár Ladislav Šaloun. Pri tejto príležitosti osobnosť D. G. Licharda ocenili vo svojich príhovoroch primátor mesta Skalica Stanislav Chovanec a senior Myjavského seniorátu Juraj Šefčík.