Generálny biskup u dolnozemských Slovákov

Brat generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik sa na pozvanie biskupa Slovenskej evanjelickej a. v. cirkvi v Srbsku Samuela Vrbovského a predsedu kňazskej konferencie brata farára Jána Cicku v sprievode svojej manželky a hlavnej ekonómky GBÚ sestry M. Stašiniakovej zúčastnil na kňazskej konferencii Slovenskej ev. a. v. cirkvi v Srbsku.
Kňazská konferencia sa konala dňa 13. 4. 2011 v Novom Sade na Biskupskom úrade SEAVC v Srbsku. Brat biskup Samuel Vrbovský a predseda kňazskej konferencie, brat farár Ján Cicka, ktorí kňazskú konferenciu zvolávali, využili návštevu a na toto stretnutie prizvali aj duchovných, zástupcov cirkevnoorganizačných jednotiek slovenských evanjelikov žijúcich v susedných krajinách Srbska – v Maďarsku a v Chorvátsku.
Kňazská konferencia sa začala prijímaním sviatosti velebnej Večere Pánovej v chráme Božom SEAVC v Srbsku v Novom Sade. Prislúžil ju generálny biskup Miloš Klátik.
V pracovnej časti konferencie si účastníci v rámci jej programu so záujmom vypočuli prednášku brata generálneho biskupa Miloša Klátika na tému Žilinská synoda, ktorá položila základy ECAV na Slovensku a je tak spoločnou témou pre evanjelikov žijúcich na Slovensku aj v zahraničí. V diskusii, ktorá po prednáške nasledovala, odzneli otázky a odpovede na problémy, s ktorými sa duchovní v službe cirkvi stretávajú tak na Slovensku, ako aj v Srbsku.
Po skončení kňazskej konferencie sa brat generálny biskup Miloš Klátik stretol osobne aj s duchovnými, ktorí pôsobia v susedných krajinách Srbska, a so zástupcami SEAVC, ktorá združuje najväčšiu časť slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí. Generálny biskup využil túto príležitosť na to, aby našich bratov a sestry žijúcich v zahraničí pozval na III. evanjelické cirkevné dni, ktoré sa budú konať 29. 6. až 1. 7. 2012 v Novohradskom senioráte. Ich ústrednou témou bude Misia ECAV medzi Slovákmi žijúcimi v zahraničí. Keďže v roku 2012 sa má konať aj III. konferencia Slovákov žijúcich v zahraničí, generálny biskup informoval prítomných, že ECAV ponúkla prípravnému výboru Združenia evanjelických Slovákov žijúcich v zahraničí pomoc pri jej organizácii a navrhla, aby sa konala na Slovensku v rámci III. evanjelických cirkevných dní. Prítomní zástupcovia evanjelických Slovákov žijúcich v zahraničí tento zámer ECAV na Slovensku podporili, s vďakou prijali pozvanie, vyjadrili presvedčenie, že o toto podujatie bude medzi našimi bratmi a sestrami záujem a zúčastnia ho v hojnom počte.
Deň sa ukončil službami Božími v neďalekom Kysáči, kde v naplnenom chráme Božom kázňou slova Božieho poslúžil brat generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik.