Generálny biskup prijal starostku T. Rosovú

Starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto PhDr. Tatiana Rosová navštívila Generálny biskupský úrad, aby spolu s generálnym biskupom Milošom Klátikom pokračovali v rozhovoroch o spolupráci mesta a cirkvi pri realizácii komunálnej politiky starostlivosti o občana a mesto, v ktorom žijeme.
Starostka predstavila niekoľko projektov, na ktorých by mesto chcelo aj participáciu cirkvi. Komunitné aktivity Starého Mesta, spoznávanie sa susedov zo Starého Mesta, ich voľnočasové aktivity, integrácia legálnych migrantov, súťaž poznaj svoje Staré Mesto (pre žiakov základných škôl), vysielanie lokálnej televízie TV Centrum – sú témy, na ktorých sa môže ECAV úspešne spolupodieľať.

Osobitné potešenie vyvolala informácia o pripravovanej akcii – dňoch evanjelického Starého Mesta. Lokalita okolo Panenskej ulice s naším Veľkým a Malým chrámom, slávnym lýceom a ďalšími pamätihodnosťami tvoria jedinečné genius loci. Latinský pojem "genius loci" znamená v slovenčine "duch miesta". Obsahuje v sebe jednotu "genia regionis" (ducha krajiny) a "genia populi" (ducha ľudí, príp. spoločnosti). Genius loci pre nás teda predstavuje dedičstvo generácií našich predkov - nášho ducha miesta. To všetko okolie Panenskej ulice v Starom Meste pre nás evanjelikov rozhodne má.

Pani starostka sa obrátila na našu cirkev aj s osobitnou prosbou. Pri príležitosti 10. výročia teroristických útokov (11. septembra) na Spojené štáty prišlo veľvyslanectvo Spojených štátov so žiadosťou o spoluprácu pri príprave spomienkového podujatia. Toto podujatie by sa malo podľa slov veľvyslanca Jeho excelencie Theodora Sedwicka niesť v duchu pozitívneho odkazu krajín a národov, ktoré pod vplyvom osvety a vďaka odvahe ľudí rúcajú svoje diktátorské režimy a otvárajú sa slobode a demokracii. Pán veľvyslanec prišiel s myšlienkou uctiť si obete útokov z 11. septembra 2001 symbolickým vyzváňaním zvonov v bratislavských kostoloch. Naše kostoly, ktoré majú zvony, sa môžu pridať 5-minútovým zvonením 11. septembra o 14.45 hod. nášho času (čo predstavuje 8.45 hod. ráno v New Yorku, keď došlo k útoku na prvú vežu Svetového obchodného centra) v Bratislave (Petržalka, Rača, Prievoz, Rusovce...), ale aj inde v ECAV na Slovensku – to záleží na rozhodnutí zborových presbyterstiev, či sa pripoja k realizácii tejto myšlienky, a tak vyjadria spolupatričnosť, snahu šíriť dobrú vôľu a humanizmus.