Generálny biskup na rokovaní na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR

Dňa 7. 6. 2012 sa na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky stretol generálny biskup Miloš Klátik s pánom ministrom Dušanom Čaplovičom.
Generálneho biskupa na rokovaní sprevádzali dekan Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského Ľubomír Batka, pán profesor Juraj Bándy a Marta Stašiniaková, hlavná ekonómka GBÚ. Za Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky sa na rokovaní zúčastnili generálny riaditeľ Sekcie vysokých škôl Peter Plavčan a generálny riaditeľ Sekcie regionálneho školstva Zdenko Krajčír.

Témou rokovania bolo cirkevné školstvo ECAV na Slovensku. Dekan EBF UK Ľubomír Batka informoval o výsledkoch hodnotenia fakulty a prerokoval systém financovania Teologického domova EBF UK. V spoločnej diskusii odzneli informácie o práci Akreditačnej komisie pre akreditáciu v oblasti vysokého školstva.

Brat generálny biskup informoval o pripomienkach, ktoré ECAV predkladá k navrhovaným zmenám zákonov o odbornom vzdelávaní a príprave, o financovaní základných škôl, stredných škôl a zariadení a o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v legislatívnom procese cez právny portál. V rámci stratégie rozvoja evanjelického školstva generálny biskup informoval o záujme ECAV zriaďovať ďalšie školy; predovšetkým chceme reagovať na požiadavky na väčšie množstvo materských škôl. Pán minister Dušan Čaplovič zdôraznil, že naše cirkevné školy patria medzi kvalitné školy a duchovný rozmer, ktorý ponúkajú, je obohatením výuky, preto je dobré túto snahu podporiť. S aktivitami ECAV v oblasti školstva súvisí aj ponuka nových učebníc evanjelického a. v. náboženstva pre 1., 2., a 5. ročník základných škôl a 1. ročník stredných cirkevných škôl, ktoré sme ponúkli prostredníctvom edičného portálu MŠVVaŠ SR.
Na záver rokovania generálny biskup Miloš Klátik pozval pána ministra Dušana Čaploviča na III. konferenciu slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí do Veľkého Krtíša a na III. evanjelické cirkevné dni do Lučenca. Pán minister pozvanie s potešením prijal a potvrdil svoju účasť.