Gen. biskup na ministerstve spravodlivosti

Generálny biskup Miloš Klátik sa 20. januára 2011 stretol na Ministerstve spravodlivosti SR s ministerkou Luciou Žitňanskou. Témou ich pracovného rokovania boli viaceré otázky spoločného záujmu.
Brat generálny biskup pani ministerke oficiálne predstavil nového generálneho duchovného Ekumenickej pastoračnej služby v OS a OZ SR Miroslava Táborského, a zároveň ju pozval na jeho slávnostné uvedenie do hodnosti, ktoré bude 23. marca 2011 v Malom ev. kostole v Bratislave.

Brat Miloš Klátik ako predseda Ekumenickej rady cirkví v SR pri tejto príležitosti informoval pani ministerku o pôsobení Ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách a Ozbrojených zložkách SR – okrem iného teda aj v rezorte Ministerstva spravodlivosti SR. Ekumenická pastoračná služba má vytvorené tri funkčné miesta v Zbore väzenskej a justičnej stráže, ktoré sú obsadené duchovnými iných cirkví združených v Ekumenickej rade cirkví. Generálny biskup sa obrátil na ministerku Žitňanskú s prosbou o vytvorenie ďalších miest.

V ďalšej diskusii boli vysvetľované názory ECAV na zmluvu o výhrade svedomia. Generálny biskup informoval ministerku, že ECAV k tejto otázke už v roku 2007 vydala stanovisko, ktoré jej zároveň odovzdal. Vyjadril záujem ECAV participovať v pripomienkovom konaní aj na príprave iných, pre ECAV dôležitých zákonov riešiacich napríklad ochranu rodiny. Keď budú opäť aktuálne otázky právneho zakotvenia problematiky predmanželských zmlúv, registrovaných partnerstiev či napríklad regulácie práce počas nedieľ a sviatkov, ECAV by rada vyjadrila svoje stanoviská už pri príprave takýchto zákonov.

Brat generálny biskup poďakoval za iniciatívu poslancov, ktorí navrhli riešenie zrovnoprávnenia finančného postavenia poskytovateľov sociálnych služieb, a vyslovil nádej, že toto diskriminačné postavenie cirkví, rovnako ako i diskriminačné postavenie v oblasti školstva sa podarí odstrániť a nastoliť aj v tejto oblasti spravodlivé pravidlá.

V rozhovore sa nevyhli ani otázke spravodlivého doriešenia nevysporiadaných reštitúcií. Aj keď, ako informovala pani ministerka, otvorenie ďalšieho kola reštitúcií nie je na programe dňa, podľa názoru brata generálneho biskupa, ak sa otvára otázka odluky financovania cirkví od štátu, nemôže sa obísť problematika nevysporiadaných reštitúcií, nakoľko doterajšie zákony riešili len niektoré majetkové krivdy cirkví a náboženských spoločností.

Na záver rokovania brat generálny biskup zaželal pani ministerke veľa Božieho požehnania v jej náročnej práci.