Energetický manažment v ECAV

V piatok 9. 4. 2010 sa konalo školenie energetického manažmentu na Biskupskom úrade ZD vo Zvolene. Prednášali brat Eberhard Müller, zástupca Diakonie vo Württembersku, Jens Lattke, zástupca z partnerskej cirkvi v strednom Nemecku, a Markus Homburg, odborník v oblasti solárnych zariadení.
Cieľom školenia bolo oboznámiť účastníkov z našich cirkevných zborov so zavedením energetického manažmentu v cirkevných zboroch a zároveň vytvoriť podmienky pre podávanie žiadostí z Ekofondu.

Pred školením sa stretli splnomocneni za ECAV Radovan Gdovin a Horst Glatz spolu s partnermi z Nemecka, aby prediskutovali dve žiadosti v oblasti energetického manažmentu a dohodli sa o vzájomných podmienkach spôsobu vyplňovania žiadostí. Na tomto krátkom stretnutí sa zástupcovia z Nemecka a Slovenska dohodli, že brat Jens Lattke upraví formulár EKM a prispôsobí ho na slovenské pomery. Tento formulár bude obsahovať potrebné náležitosti na požiadanie o podporu projektu v oblasti energetického manažmentu.

Na úvod školenia privítal všetkých účastníkov riaditeľ BÚ vo Zvolene Ing. Roman Žilinčík. Školenie sa začalo piesňou z evanjelického spevníka, za ktorou nasledovala krátka modlitba sestry farárky Ireny Paľovovej. Za týmto úvodom nasledovalo vzájomné zoznámenie. Brat Eberhard Müller zúčastnených požiadal, aby sa rozostavili podľa seniorátov, z ktorých prišli. Potom sa mali rozdeliť podľa motivácie, ktorá ich doviedla na seminár. Boli to tieto možnosti: záujem o tému stvorenie, technická stránka využitia energetického manažmentu, dôveryhodnosť, teologický zámer stvorenia. Po zhodnotení motivácie nasledovalo krátke predstavenie nemeckých partnerov, ktorí vykonali školenie. Každý účastník mal možnosť napísať svoje očakávania od seminára. Medzi najčastejšími očakávaniami boli: ako dosiahnuť šetrenie energie – zateplenie, kolektory, uvedomelosť ľudí v CZ za stvorenie – šetrenie energie, ako funguje fond možnosti čerpania finančných prostriedkov. Z týchto očakávaní bolo potrebné vybrať aspoň 3 tematicky rovnaké záujmy. Z toho vyplynuli nasledujúce témy: technické zabezpečenie, finančné možnosti a príprava koncepcie ekologických projektov.

O energetickom manažmente "Grüner Gockel" potom informoval brat Eberhard Müller. Svojimi skúsenosťami zo školenia v Stuttgarte prispeli aj bratia Gdovin a Glatz.

Ďalšie stretnutie sa pravdepodobne uskutoční na jeseň tohto roku na tému Technické možnosti zabezpečenia energetického manažmentu. Nemeckí partneri navrhli, aby sa ďalšie školenie konalo na mieste, kde takýto energetický manažment už funguje.

Boh chce, aby sme zachovávali jeho dobré stvorenstvo, a tak ako kresťania máme zodpovednosť aj za zachovanie Božieho stvorenia. Zavedenie energetického manažmentu je jednou z foriem vyjadrenia tejto zodpovednosti.