Dvadsať rokov sielnického kostola

Dvadsať rokov sielnického kostola

V r. 1969 − 1975 vodná priehrada Liptovská Mara zatopila 13 obcí, medzi nimi aj Liptovskú Sielnicu. Zostala len veža kostola a rímskokatolícka fara. Novovybudovanej obci chýbal evanjelický kostol, a tak si ho Sielničania postavili. 5. augusta si pripomenuli už 20 rokov od jeho posvätenia.
Evanjelický kostol 5. augusta 2012 otvoril dvere mnohým tamojším veriacim, ktorí prišli, aby si pripomenuli históriu stavby nového kostola a poďakovali Pánu Bohu, že majú miesto, kde môžu počúvať Božie slovo, spievať, modliť sa a tvoriť jednu spoločnú kresťanskú rodinu.

Miloš Klátik, generálny biskup ECAV na Slovensku, pri tejto príležitosti pripomenul, že „pamiatka posvätenia chrámu Božieho je pre nás evanjelikov sviatkom vďaky Pánu Bohu za to, že máme dôstojné miesto, kde prichádzame na spoločné služby Božie, kde sa zvestuje Božie slovo, prisluhujú sviatosti, kde sa modlíme. Pre nás je chrám Boží druhým domovom“.
V jeho kázni zaznelo i poučenie veriacim podľa Božieho slova, ako majú milovaní Boží žiť: vzdelávať sa v Božom slove, modliť sa, vieru dokazovať láskou k ľuďom a očakávať v nádeji milosrdenstvo Pána Ježiša na večný život.

Dozorkyňa cirkevného zboru Emília Čiapová zoznámila prítomných s históriou stavby kostola. Pripomenula, že za všetkým stála snaha nadšencov, ktorých nezlomná viera a túžba po Božom slove a mieste spoločného stretávania dospela k odhodlaniu postaviť nový kostol. Malý, ale útulný kostol je dnes symbolom, že Boh je Bohom nádeje a všetko má vo svojich rukách. Kto žije v tejto nezlomnej nádeji v Ňom a s vierou očakáva dobré veci, pocíti Jeho veľké požehnanie.

Dušan Brehuv uviedol, že na posviacke kostola pred 20 rokmi kázal generálny biskup Pavol Uhorskai a tak to bolo i dnes, keď si veriaci cirkevného zboru pozvali tiež generálneho biskupa Miloša Klátika, aby ich povzbudil vo viere, že každé stretnutie v Božom mene má u Neho veľkú hodnotu. Lebo vieru v Boha nemajú kresťania pre seba, ale pre iných, aby Jeho láskou pretvárali svet na Božie kráľovstvo.

Súčasťou programu bolo aj vystúpenie zborového spevokolu i spevokolu z Liptovského Trnovca a pozdravy hostí. Na službách Božích sa zúčastnili seniorka LOS K. Hudáková, seniorálny dozorca O. Mrlian, farár L. Sokol, farárka z L. Trnovca E. Ščerbáková, domáci rímskokatolícky farár, starosta obce a ďalší hostia.

Novovybudovaná obec vznikla po tom, ako bola priehradou Liptovská Mara zaplavená pôvodná Liptovská Sielnica. Slávnostné otvorenie novej Liptovskej Sielnice bolo 25. augusta 1974. Nová obec je postavená asi 2 km severne od pôvodnej Liptovskej Sielnice. Medzi významných evanjelických rodákov z Liptovskej Sielnice patrí napr. syn evanjelického farára, prekladateľ a básnik Samuel Bohdan Hroboň či Samuel Ambrozi, evanjelický kňaz a redaktor.

Galéria k článku