Dirigentský kurz 2013

Výbor cirkevnej hudby a hymnológie ECAV pripravil v dňoch 8. − 10. júla 2013 kurz dirigovania zameraný na základy dirigovania a dirigentskej techniky, hlasovú výchovu a techniku spevu, ako aj prácu so speváckym zborom. Lektormi boli doc. Mgr. art. Elena Šarayová, Mgr. art. Gabriela Bernáthová a Darina Tóthová.
Na kurze na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave sa zúčastnilo 32 frekventantov a potešujúci bol aj záujem zo strany duchovných našej cirkvi. To naznačuje, že práca so zborovými spevokolmi nie je zanedbateľná, ale má svoje miesto v živote cirkevných zborov a farár alebo farárka sú často tými, od ktorých závisí vedenie spevokolu.

Účastníci kurzu si mohli spolu s lektormi osvojiť základy dirigovania vo dvoch skupinách a v aule fakulty si v praxi mohli vyskúšať dirigovanie zmiešaného speváckeho zboru. Popoludní nasledovala hlasová výchova a každý účastník mohol s lektormi konzultovať skladby, ktoré používa v domácom cirkevnom zbore, a ďalšie súvisiace otázky.

V posledný deň kurzu sa uskutočnila diskusia účastníkov s predsedníčkou Výboru cirkevnej hudby a hymnológie Mgr. art. Katarínou Juríkovou a prítomnými členmi výboru. Počas takmer dvojhodinovej diskusie sa hovorilo o činnosti výboru, stave cirkevnej hudby v ECAV na Slovensku a problémoch kantorov a dirigentov a bol načrtnutý plán ďalšieho smerovania v oblasti cirkevnej hudby. V diskusii zaznela prosba o opätovné i častejšie organizovanie takýchto školení, čím sa bude výbor cirkevnej hudby a hymnológie zaoberať na najbližšom zasadnutí.