Dekádu boja proti násiliu ukončili na Jamajke

17. až 25. mája 2011 sa v jamajskom Kingstone konalo Medzinárodné ekumenické mierové zhromaždenie (MEMZ), ktoré ukončilo sériu stretnutí v rámci Dekády boja proti násiliu. Prítomní boli predstavitelia mnohých cirkví vrátane generálneho biskupa ECAV na Slovensku Miloša Klátika.
Na konferencii sa zúčastnilo aj veľa zástupcov organizácií, ktoré sú aktívne v rôznych častiach sveta v rámci diakonických a mierotvorných aktivít. Konferenciu organizovala Svetová rada cirkví v spolupráci s Karibskou a Jamajskou cirkevnou radou.

MEMZ sa venovala štyrom hlavným témam: mier v rámci komunity, mier s planétou Zem, mier v rámci hospodárstva a mier medzi národmi.

Aktivita Dekáda boja proti násiliu odštartovala v roku 2001. Počas desiatich rokov sa podarilo dosiahnuť mnohé jej ciele.
Ako vo svojom príhovore povedal generálny tajomník SRC rev. Dr. Olav Fykse Tveit, aj napriek tomu, že MEMZ teraz uzatvára Dekádu boja proti násiliu, neznamená to, že aktivity v tejto oblasti sa končia. Naopak – dekáda odštartovala nové obdobie boja proti násiliu a jej plody sú významné a zreteľné na mnohých postihnutých územiach na celom svete.

Viac sa dočítate v Evanjelickom posle spod Tatier v niektorom z ďalších čísel.