Cirkevní predstavitelia reflektujú dianie v cirkvi

Dňa 7. 7. 2014 v Bratislave mimoriadne zasadalo Generálne presbyterstvo ECAV na Slovensku v Bratislave. Na zasadnutí sa zaoberalo aj Vyhlásením k aktuálnej situácii v ECAV na Slovensku podpísaným signatármi J. Brozmanom, V. Danišom, R. Porubänom a 35 ďalšími 23. júna v Martine.
Generálne presbyterstvo sa plne stotožnilo so stanoviskom Predsedníctva ECAV na Slovensku, ktoré bolo spolu s Vyhlásením signatárov publikované aj v EPST č. 27/2014. Konštatovalo, že náš cirkevný poriadok dáva každému členovi možnosť predkladať žiadosti, návrhy a podnety cirkevným orgánom a cirkevným predstaviteľom a domáhať sa ochrany svojich práv pred cirkevnými orgánmi a cirkevnými súdmi. Zároveň prízvukovalo, že ECAV tieto práva žiadnemu členovi ECAV neupiera.

Uznesenia, ktoré generálne presbyterstvo prijalo, zdôrazňujú, že všetko sa má diať slušne a v poriadku. Každý člen ECAV má tento poriadok rešpektovať a konať podľa neho. Ak niekto tento poriadok naruší, je samozrejmé, že ECAV prijíma patričné zákonné opatrenia. Tie sa potom nemusia páčiť práve narušiteľom. Takýto postup potom nemôže cirkvi nikto vyčítať.

Aktuálne témy boli následne prediskutované na stretnutí Predsedníctva ECAV s predsedníctvami seniorátov. Tie ocenili záujem a ústretovosť najvyšších predstaviteľov ECAV otvorene hovoriť aj o pálčivých problémoch v cirkvi.