Cirkev sa chce podieľať na riešení migračnej krízy

Riešenie migračnej krízy bolo cieľom rokovania, ktoré sa 1. marca 2016 konalo na Migračnom úrade Ministerstva vnútra SR. O príspevku ECAV na Slovensku pri pomoci utečencom s jeho riaditeľom Bernardom Priecelom diskutovali generálny biskup Miloš Klátik, koordinátorka projektu Adopcia rodín utečencov cirkevným zborom Jana Gasperová a poverený riaditeľ Evanjelickej diakonie Ján Gasper.
Cirkev sa do riešenia aktuálneho problému migračnej krízy zapojila predovšetkým prostredníctvom svojej diakonie, ktorá poskytuje humanitárnu pomoc imigrantom na ich ceste Európou. Zároveň ECAV na Slovensku uskutočňuje kroky, ktoré majú zabezpečiť jej účasť na integračnom procese osôb do spoločnosti, ktorým bude udelený azyl. Ide najmä o postupné napĺňanie projektu Adopcia rodín utečencov cirkevným zborom.

Generálny biskup Miloš Klátik informoval o záujme ECAV podieľať sa na pomoci pri riešení imigračnej krízy a predstavil riaditeľovi Migračného úradu SR projekt Adopcia rodín utečencov cirkevným zborom. Riaditeľ B. Priecel privítal záujem ECAV podieľať sa na riešení zložitého problému. Tradičné cirkvi, medzi ktoré patrí aj ECAV, podľa neho predstavujú stabilný pilier v spoločnosti, ich história a pôsobenie sú zárukou úprimného a nezištného záujmu podieľať sa na riešení imigračnej krízy a integrácii azylantov do spoločnosti.

Samotná podoba konkrétnej pomoci si však vyžaduje, aby došlo k stretu ponuky ECAV s potrebou Migračného úradu SR, ktorý v tomto prípade reprezentuje potreby štátu. Za týmto účelom sa zúčastnené strany dohodli na ďalšom stretnutí. Jeho cieľom bude hľadať odpovede na otázky, ako sa bude projekt aplikovať na konkrétne aktuálne potreby SR.