CENA LEONARDA STÖCKELA za rok 2013

V rámci programu duchovného slova a hudby „Poďte ku mne všetci!“ na IV. evanjelických cirkevných dňoch Predsedníctvo ECAV na Slovensku odovzdalo Cenu Leonarda Stöckela za rok 2013 prof. h. c. prof. Ing. Ondrejovi Hroncovi, DrSc., a ThMgr. Jánovi Lackovi.
Cena Leonarda Stöckela, veľkej osobnosti Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, je udeľovaná na znak úcty k evanjelickým osobnostiam v oblasti náboženstva, vedy a kultúry. Generálne presbyterstvo ECAV na Slovensku na návrh Predsedníctva ECAV na Slovensku schválilo uznesením č. 53 udelenie Ceny Leonarda Stöckela bratovi prof. h. c. prof. Ing. Ondrejovi Hroncovi, DrSc., v oblasti vedy a bratovi ThMgr. Jánovi Lackovi, ev. a. v. farárovi, v oblasti náboženstva.

Táto cena sa udeľuje evanjelickým osobnostiam, ktorí svojimi talentami aktívne a verne pomáhajú svojej cirkvi, šíria jej dobré meno v občianskej spoločnosti na Slovensku i v zahraničí tým, že dosahujú v súlade s Božou vôľou pozoruhodné výsledky. Svojou vierou, charakterom a morálnym kreditom slúžia za vzor mladej generácii, čím napomáhajú jej správnej duchovnej i mravnej orientácii. Navrhované osobnosti spĺňajú tieto kritériá.

Prof. h. c. prof. Ing. Ondrej Hronec, DrSc., vedec a pedagóg v oblasti ochrany, tvorby a ekonomiky životného prostredia. Bývalý seniorálny dozorca Gemerského seniorátu, dlhoročný publicista na stránkach cirkevnej tlače, tvorca televíznych medailónov významných postáv našej cirkvi.
Narodil sa v roku 1938 v Gočove. Pôsobil ako pedagóg a vedec na slovenských vysokých školách v Nitre, Košiciach, Prešove a Skalici. Patrí k zakladateľom environmentálneho vzdelávania na slovenských univerzitách. Je autorom mnohých vysokoškolských učebníc, monografií, skrípt, vedeckých a odborných príspevkov, čo svedčí o jeho erudovanosti a robí ho známym nielen doma, ale aj vo svete. Je autorom viacerých kníh o spoločenskom živote a dejinách rodného Gočova a jej významnom rodákovi Jurovi Hroncovi. Je nositeľom Medaily sv. Gorazda a mnohých iných ocenení a čestných uznaní doma i v zahraničí.

ThMgr. Ján Lacko patrí medzi najstarších žijúcich evanjelických kazateľov. Bol členom prekladateľskej komisie Starej zmluvy, členom Spevníkovej komisie a následne Hymnologického výboru. Je autorom a prekladateľom viacerých piesní v Evanjelickom spevníku. Známy je ako častý prispievateľ do rôznych evanjelických zborníkov a časopisov, i ako spolupracovník rozhlasu a televízie.
Narodil v roku 1928 v Leviciach ako syn pliešovského farára. Bol kaplánom v Pliešovciach, námestným farárom v Gbelciach a v Púchove. Pôsobil ako zborový farár v Lazoch pod Makytou, Mošovciach a Senici. Od roku 1997 žil na dôchodku v Bratislave-Petržalke, kde niekoľko rokov vypomáhal v cirkevnom zbore. Pôsobil ako člen Komisie pre štruktúru služieb Božích a Agendu. Ako člen Školskej komisie sa podieľal sa na tvorbe učebníc náboženstva; bol členom Bohoslužobného výboru aj členom redakčnej rady Tranovského kalendára a Evanjelického posla spod Tatier. Preložil knihu Kazateľ. V roku 2008 mu vyšla memoárová kniha Zo spomienok evanjelického farára, ktorá mala veľký čitateľský úspech. V roku 2013 mu vo vydavateľstve Tranoscius vyšla kniha Hľadajte v knihe Hospodinovej. Biblické seriály. V súčasnosti z dôvodu potreby lekárskej starostlivosti žije v stredisku Charitas v Bratislave.
Ocenenie za neho prevzala dcéra Miroslava Dunajčíková.

Srdečne blahoželáme!

Fotografie zo IV. ECD: Ladislav Kukula