Blíži sa sčítanie obyvateľov 2011

Na GBÚ v Bratislave sa po zasadnutí Predsedníctva ECAV na Slovensku 28. 10. 2010 konalo aj stretnutie predsedníctva cirkvi s predsedami synodálnych výborov a redakčnou radou EPST venované blížiacemu sa sčítaniu obyvateľstva v máji 2011.
Po úvodnom slove brata generálneho biskupa a modlitbe brata farára Jána Meňkyho brat riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský uviedol, že stretnutie k sčítaniu obyvateľov v roku 2011 sa koná v zmysle uznesenia Generálneho presbyterstva ECAV na Slovensku zo dňa 1. 10. 2010, a dal prítomným k dispozícii materiál, ktorý bol k tejto problematike predložený do generálneho presbyterstva. Zdôraznil, že cirkevné grémiá musia venovať patričnú pozornosť tejto otázke s cieľom osloviť najmä nerozhodnú skupinu ľudí, ktorí sa síce v roku 2001 prihlásili k našej cirkvi, no dodnes nie sú zaregistrovaní v žiadnom cirkevnom zbore.

Predsedovia synodálnych výborov informovali, že o blížiacom sa sčítaní obyvateľstva, kde sa bude nachádzať aj otázka o príslušnosti k cirkvi, už na svojich zasadnutiach hovorili. Postupne predložili prítomným na posúdenie aj návrhy zo zasadnutí – pripraviť materiály k sčítaniu obyvateľov do zborových časopisov, vytlačiť letáky oslovujúce rôzne skupiny ľudí, využiť na pozitívnu medializáciu našej cirkvi evanjelickú tlač a oficiálnu webovú stránku ECAV, ale predovšetkým je potrebné vo väčšej miere ako doteraz dostať sa do verejnoprávnych médií s cieľom informovať aj ľudí stojacich mimo cirkvi, že naša Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku je tu pre nich a očakáva ich vo svojich radoch. Bolo by vhodné napríklad predstaviť mediálne známe osobnosti, ktoré sú členmi ECAV, a aj ich prostredníctvom dávať pozitívne svedectvo o našej cirkvi.

Dobrým podnetom pre nás je film „Sola gratia – Jedine milosťou“ o dejinách slovenských evanjelikov od reformácie do Žilinskej synody 1610, ktorý práve natočila Duchovná redakcia Slovenskej televízie (zásluhu na jeho realizácii majú najmä Miloslav Gdovin - dramaturgia a Ján Ľachký – námet a scenár). Na predpremiére uvedeného dokumentu sa účastníci tohto zasadnutia zúčastnili v popoludňajších hodinách. Je potrebné iniciovať ďalšie podobné projekty a zviditeľňovať tak našu cirkev.

Zároveň si musíme uvedomiť, že pozitívny obraz o ECAV nie je len záležitosťou cirkevných grémií, ale aj každého jedného duchovného našej cirkvi, každého jedného učiteľa na našich evanjelických školách, každého jedného člena našej Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku.

Postrehy z rokovania napísala Edita Škodová.