Biskupovi Jánovi Midriakovi dalo zbohom vyše tisíc smútiacich

Vo veku nedožitých 86 rokov zomrel 7. februára 2015 evanjelický farár, senior a biskup JÁN MIDRIAK (1929 – 2015). Smútočná rozlúčka s ním sa konala v sobotu 14. februára 2015 v Evanjelickom chráme Svätej Trojice v Prešove.
Pohrebná kázeň Miloša Klátika, generálneho biskupa ECAV na Slovensku, ho pripomína ako človeka, ktorý dostal od Pána Boha mnoho vzácnych darov – život, vieru, lásku, nádej, zdravie tela, silu ducha, múdrosť zhora, výnimočnú schopnosť zvestovať Božie slovo, horlivosť, vytrvalosť, vernosť, priamosť..., aby prostredníctvom nich slúžil Bohu i ľuďom na zemi.

Ján Midriak sa narodil 23. júna 1929 vo Zvolene-Môťovej. Po štúdiu teológie v Bratislave a ordinácii vo Zvolene bol kaplánom v Pliešovciach a farárom v Uhorskom. Tam sa mu po vstupe do manželstva s Helenou, rod. Musilovou, narodili dcéra Rut, ktorá bola i ministerkou životného prostredia v ČR, a syn Daniel, farár v cirkevnom zbore vo Svite.
V roku 1971 sa stal farárom v Prešove; bol aj seniorom Šarišsko-zemplínskeho seniorátu. Evanjelici Východného dištriktu ECAV na Slovensku si ho v roku 1994 zvolili za svojho biskupa. Od roku 2000 žil ako dôchodca v Prešove.
Niekoľko rokov bol predsedom Generálneho súdu a členom Generálneho presbyterstva ECAV na Slovensku. Ako predseda spevníkovej komisie spolupracoval na príprave a vydaní Evanjelického spevníka. Ako člen bohoslužobného výboru a komisie pre štruktúru služieb Božích sa podieľal na príprave a vydaní novej chrámovej Agendy. Keď sa stal predsedom hymnologického výboru, pripravoval s členmi výboru vydanie nových Pašií, Evanjelického funebrála, Pohrebnej agendy a spevníčka pre predkonfirmačnú mládež K trónu slávy. Bol zástupcom šéfredaktora časopisu Evanjelický posol spod Tatier a podpredsedom Predstavenstva vydavateľstva Tranoscius. Tu mu vyšla jeho postila Budete mi svedkami, zbierka rečí a príhovorov Na skale viery a v roku 2011 postila Bezmála kresťanom. Spolupracoval aj s redakciou Evanjelického posla spod Tatier, do ktorého do poslednej chvíle prispieval svojimi poučeniami, zamysleniami, rôznymi článkami a múdrymi radami.

„Stále pracoval, jeho hlas znel – v celej našej cirkvi. Bolo tomu tak preto, lebo najhlavnejším obsahom jeho života bol a zostal Pán Ježiš Kristus. Tak, ako to vyznal aj apoštol Pavel: Mne žiť je: Kristus,“ povedal na poslednej smútočnej rozlúčke generálny biskup Klátik.

Biskup Ján Midriak bol zásadovým, húževnatým a statočným človekom. Ako uviedol v odobierke Slavomír Sabol, dištriktuálny biskup Východného dištriktu, vždy stál v službe cirkvi, v zápase o čistotu jej učenia a v úsilí o riadnu správu všetkých vecí, za čo bol však „nie vždy milovaný, ale určite vždy rešpektovaný, s mnohými nesúhlasil a oni nesúhlasili s ním“. „Pred nami leží jeho bezduché telo, ale jeho príklad žije v nás, odkazujúc na Krista, z ktorého pramení naša budúcnosť a nádej. V tejto nádeji sa dnes so zosnulým lúčime,“ povedal S. Sabol. Pripomenul aj slová biskupa Midriaka, ktoré deklaroval v uplynulom roku na dištriktuálnom dni v Martine: „Nemyslím ani na nebo, ani na peklo. Myslím na svojho Pána, v ktorého som uveril, v rukách ktorého som, a ktorý pripravil pre tých, čo mu uverili tu najkrajšiu budúcnosť. Kristus vo vás – to je naša budúcnosť.“

Emeritnému biskupovi posledné zbohom dalo svojou účasťou na rozlúčke v evanjelickom kostole okrem blízkych vyše tisíc veriacich, hostí, priateľov a známych, medzi ktorými nechýbali ani početní duchovní z evanjelickej cirkvi a predstavitelia ďalších cirkví.

„V osobe Jána Midriaka odišiel človek ťažko nahraditeľný. Bola to autorita Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania. Cirkev stratila jednu z najväčších osobností,“ hľadali slová tí, čo ho blízko poznali.

Život, dielo a prínos pre cirkev v spomienkových príhovoroch priblížili Ján Velebír, senior Šarišsko-zemplínskeho seniorátu ECAV, dištriktuálny biskup Západného dištriktu Milan Krivda, zborový farár CZ ECAV Prešov Ján Bakalár, superintendent ECAV v ČR Marián Čop, Mariana Godavová, dozorkyňa CZ ECAV Uhorské, kde biskup Midriak pôsobil, a riaditeľ vydavateľstva Tranoscius Ľubomír Turčan.

Mons. Andrej Imrich, pomocný biskup Spišskej diecézy rímskokatolíckej cirkvi, pripomenul stretnutie zosnulého pápeža Jána Pavla II. s Jánom Midriakom v roku 1995 v Prešove. Pre dejiny to bola z ekumenického hľadiska zvlášť významná udalosť. Pri pamätníku 24 obetí Karaffových jatiek (1687) sa totiž vtedy pápež Ján Pavol II. spoločne s biskupom Jánom Midriakom pomodlili Otče náš a pápež podal ruku biskupovi, ktorý na to povedal: „Ako dážď zvlažil rozhorúčenú zem, tak pápežovo gesto osvieži ekumenické vzťahy medzi evanjelikmi a Katolíckou cirkvou.“ Ekumenický prínos biskupa Midriaka ocenili i predstavitelia Pravoslávnej cirkvi − kondolenčný list od arcibiskupa Rastislava prečítal prof. Milan Gerka.

Spoluprácu J. Midriaka s Prešovskou univerzitou a jeho podiel na rozvoji aktivít, motivovaných nadväznosťou tradícií tejto ustanovizne na evanjelické kolégium, priblížil René Matlovič, rektor Prešovskej univerzity. Mnohostranné pôsobenie zosnulého v meste Prešov zhodnotil i Štefan Kužma, zástupca primátorky mesta Prešov.

Pozostatky biskupa Jána Midriaka po smútočnej rozlúčke v chráme uložili do krypty na prešovskom cintoríne.

Viac sa dočítate v EPST č. 8/2015.