Aktív generálneho dozorcu 2016

V sobotu 8. októbra 2016 sa v priestoroch Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši konal celocirkevný aktív generálneho dozorcu s dozorcami a ďalšími spolupracovníkmi ECAV na Slovensku zameraný na hospodárske otázky.
Úvodnou pobožnosťou poslúžil brat farár Štefan Kiss, tajomník GBÚ pre misiu a vzdelávanie. Potom brat generálny dozorca Imrich Lukáč privítal prítomných na aktíve, ktorého cieľom bolo zamyslieť sa nad hospodárením a nad zveľaďovaním majetku cirkvi. Uviedol ako príklad podobenstvo o hrivnách a lenivom sluhovi a zdôraznil, že cirkevný majetok, ktorý sme zdedili po našich predkoch, treba spravovať tak, aby sa zveľaďoval a aby sa z neho kresťanským spôsobom získalo čo najviac v prospech jednotlivých cirkevných zborov či celej cirkvi. Vyzval prítomných, aby prispeli svojimi názormi, nápadmi a podnetmi.

V mene primátora Liptovského Mikuláša Ing. Jána Blcháča, PhD., rokovanie pozdravil viceprimátor Ing. Ján Bonko. Vyzdvihol, že evanjelici sa významne podieľajú na živote mesta, a uviedol, že vedenie mesta sa naďalej bude usilovať zachovávať evanjelické tradície.

Potom odzneli tri prednášky. Prednášku o prípravách na zavedenie EIS (Elektronický informačný systém) v ECAV uviedol Ing. Jaroslav Mervart, člen GHV. Oboznámil s históriou príprav na zavedenie EIS a podčiarkol, že EIS bude výbornou pomôckou pre farské úrady. Hoci na začiatku si bude vyžadovať prácu pri zadávaní dát, napokon to prinesie výrazné zjednodušenie a zefektívnenie práce. Brat farár Mgr. Rastislav Stanček (CZ ECAV Dolný Kubín) vo svojej prednáške predstavil EIS, ako funguje v ich cirkevnom zbore. Systém má niekoľko modulov (štruktúra cirkvi, evidencia majetku, evidencia osôb, matriky...); má užívateľské filtre, ktoré dávajú možnosť nahliadnuť do jednotlivých modulov len povereným osobám, teda osobné citlivé údaje sú chránené; umožňuje posielanie hromadných zásielok e-pošty vybraným skupinám atď.

V prednáške o využití cirkevného majetku Ing. Štefan Sabol z Reformaty informoval o činnosti Reformaty, s. r. o., ktorá má na starosti správu nehnuteľností ECAV. Poskytol prehľad o majetku ECAV a jeho správe, o tom, ako sa o tento majetok staralo bývalé vedenie Reformaty, aj o správe nezávislého znalca, ktorý zistil početné pochybenia. Poskytol aj nový, dlhodobý investičný zámer k nehnuteľnostiam, ktoré spravujú. Ide o pamiatkovo chránené objekty alebo objekty na pamiatkovo chránených územiach, ktoré si vyžadujú vyššie investície na opravu; avšak aj vzhľadom na nesprávne vedené účtovníctvo v minulých rokoch nie je šanca na získanie úveru a návrh na predaj nevyužívaného pozemku, z ktorého by sa mohli pokryť najnutnejšie opravy, synodáli vlani zamietli. Nevyhnutná je úprava právnych a ekonomických vzťahov medzi ECAV a Reformatou, aby stav bol v súlade so zákonmi, avšak stále nemajú celé účtovníctvo od bývalej účtovníčky. Z pléna zaznela otázka, prečo vôbec Reformata existuje, a návrh, aby sa hľadali ekonomickejšie formy správy cirkevného majetku, ako aj prosba, aby sa do cirkevných grémií volili odborníci, ktorí budú prínosom pri riešení ekonomických otázok.

V ďalšej prednáške Ing. Dušan Vagaský prezentoval informácie o Mzdovom fonde pre duchovných a o odmeňovaní duchovných. Informoval o systéme odmeňovania duchovných zo štátneho rozpočtu, ale aj o rôznych fondoch vytvorených v ECAV na podporu duchovných a o skúsenostiach z ich fungovania či problémoch, ktoré napokon viedli až k ich zrušeniu. Ako zdôraznil, táto problematika je teraz aj v nadväznosti na zámer Ministerstva kultúry SR meniť systém financovania cirkví a náboženských spoločnosti veľmi aktuálna, preto je veľmi dôležité správne nastavenie systému, aby sme sa vyhli budúcim problémom. V tejto súvislosti dal do diskusie aj návrh, aby tak, ako bolo v minulosti, prešli kompetencie späť na cirkevné zbory, ktoré s duchovným uzatvárajú vokátor – teda dohodu o povinnostiach jednej a druhej strany pri zabezpečovaní duchovenskej činnosti. Príspevok štátu k mzdám duchovným by sa potom realizoval ako príspevok cirkevným zborom sprostredkovaný generálnym biskupským úradom podľa jasných a synodou dopredu stanovených kritérií.

Brat generálny biskup na záver poďakoval prednášajúcim za odborné prednášky a bratovi generálnemu dozorcovi za to, že inicioval tento aktív, pričom zároveň ocenil jeho prácu pre našu cirkev. Poďakoval účastníkom aktívu a vyzval ich, aby povzbudili aj ďalších, nech ponúknu svoje schopnosti v prospech našej cirkvi.

Na záver účastníci zaspievali pieseň ES č. 269 a generálny biskup všetkým udelil Áronovské požehnanie.