Vďačnosť voči Pánu Bohu v Hrochoti

S vďačným a radostným srdcom sme vchádzali do chrámu Božieho v 23. nedeľu po Svätej Trojici, pretože 11. 11. 2012 bol pre náš Cirkevný zbor ECAV Hrochoť dňom, keď sme si na slávnostných službách Božích pripomenuli 180. výročie pamiatky posvätenia nášho chrámu, a zároveň bola vykonaná posviacka generálne opraveného chrámu Božieho.
Vzácnych hostí i domácich viery privítala zborová dozorkyňa Anna Čerhýňová. Slávnostným kazateľom bol generálny biskup Miloš Klátik, ktorý prijal naše pozvanie spolu s manželkou. V kázni slova Božieho vyzdvihol horlivosť a vytrvalosť predkov pri budovaní chrámu a poukázal na potrebnosť našich chrámov i v dnešnej dobe, hoci sa stále viac vyprázdňujú, lebo „ten, komu v srdci vierou prebýva Ježiš Kristus, ten nemôže byť bez Božieho chrámu...“. Posviacku vykonal senior Zvolenského seniorátu Peter Ján Soták.

Zborová farára Beata Fraňová pripomenula históriu cirkevného zboru a položila dôraz na túžbu predkov po Bohu, po Jeho slove, ktorá vyústila do postavenia vlastného chrámu Božieho. Od tých čias uplynulo 180 rokov a chrám Boží prešiel mnohými zmenami. Súčasná generálna oprava sa udiala s pomocou Božou po vyše 50 rokoch a chrám Boží dostal iný vzhľad zvnútra i zvonku. Niektoré práce boli vykonané s podporou Ministerstva kultúry SR, ale všetko ostatné je dielom ochotných cirkevníkov a ich milodarov.

Na slávnostných službách Božích sa zúčastnili seniorálny dozorca Zvolenského seniorátu S. Hanuska, konsenior P. Kevický, farárka z Pliešoviec K. Kmecová, farár z Kremnice J. Soták, ako aj iní vzácni hostia. K radosti zo vzácnej udalosti prispeli deti so svojím krátkym programom a domáci spevokol.

Po skončení služieb Božích bol zasadený strom reformácie, čím sme sa pripojili k projektu 500 stromov reformácie v ECAV na Slovensku. V sprievodnom programe zaspieval spevokol cirkevného zboru Hrochoť a folklórna skupina Hrochoťan. Veríme, že pohľad na tento zasadený strom nás bude povzbudzovať vo viere našich predkov, ktorí svoju vieru, ako i evanjelickú cirkev a. v. nikdy nezapreli a nezradili. Zároveň veríme, že zasadený strom nám bude pripomínať i tento vzácny a slávnostný deň, ktorý sme z Božej milosti prežili.