V Trenč. Tepliciach bude Synoda ECAV

TRENČIANSKE TEPLICE. V závere týždňa sa bude v Trenčianskych Tepliciach konať Synoda Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV). Synoda ECAV je najvyšší orgán tejto cirkvi na Slovensku. Koná sa každý rok.
Na synode bude prítomných približne sto účastníkov: osemdesiat členov Synody ECAV na Slovensku (členovia Synody s rozhodujúcim hlasom, Predsedníctvo ECAV na Slovensku, predsedníctva Východného a Západného dištriktu ECAV na Slovensku a členovia Synody s poradným hlasom) ako aj pozvaní hostia zo Slovenska i zo zahraničných partnerských cirkví.

Synodu ECAV slávnostne otvoria v piatok v Evanjelickom a. v. kostole v Trenčianskych Tepliciach v piatok o 9:30. Kazateľom na otváracích službách Božích bude námestník biskupa Sliezskej cirkvi evanjelickej a. v. Jan Waclawek. Synoda bude rokovať o správach o činnosti grémií ECAV na Slovensku od predchádzajúcej synody ako aj o niektorých legislatívnych zmenách v Ústave ECAV na Slovensku a v cirkevných zákonoch. Synoda ECAV bude venovaná aj spomienke na 90. výročie konania Trenčianskoteplickej synody, ktorá má významné miesto v dejinách cirkvi.

Synoda v Trenčianskych Tepliciach v roku 1921 potvrdila zriadenie Cirkvi evanjelickej augšpurského vyznania na Slovensku. Účastníci synody schválili cirkevnú ústavu - Ústavu Cirkve evanjelickej augšpurského vyznania na Slovensku, ktorú československá vláda potvrdila 10. mája 1922 zákonom. Táto cirkevná ústava nadväzovala na základné právne normy prvej ústavy evanjelikov v bývalom Uhorsku z roku 1893. Potvrdila synodálno-presbyteriálny systém správy cirkvi a zdôrazňovala jej demokratický charakter. V zmysle tejto ústavy sa evanjelická cirkev až do roku 1949 spravovala autonómne. Hlavnou zásadou cirkevnej autonómie bolo, že cirkev v rámci štátnych zákonov existovala úplne slobodne a samosprávne.

Informovala o tom tajomníčka pre mediálnu komunikáciu na Generálnom biskupskom úrade ECAV na Slovensku Edita Škodová.