Prijatie predstaviteľov cirkví u prezidenta SR

Prezident SR Ivan Gašparovič prijal 10. januára 2013 predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností na tradičnom novoročnom stretnutí v prítomnosti ministra kultúry SR Mareka Maďariča. Na prijatí sa zúčastnil Zbor biskupov ECAV a generálny dozorca ECAV Imrich Lukáč.
Prezident Ivan Gašparovič v príhovore ocenil úlohu cirkvi v našej spoločnosti a požiadal cirkevných predstaviteľov, aby naďalej viedli veriacich k duchovným a etickým hodnotám, aby upriamili ich pozornosť na potrebu pokoja a porozumenia, na harmóniu rodinného, ale aj sociálneho života. Pán prezident sa osobitne sústredil na jubilejný rok 1150. výročia príchodu Konštantína a Metoda na naše územie a zdôraznil, že dnešné samostatné Slovensko stojí na duchovných hodnotách ktoré k nám vierozvestovia priniesli:
„Odkaz sv. Cyrila a sv. Metoda oslovuje nielen kresťanov, ale aj iných. Mal by osloviť predovšetkým nás, všetkých našich občanov. Opodstatnene, lebo ten odkaz je stmeľujúci a ľudský, odvíja sa od neho naša vzdelanosť, kultúra, duchovné poznanie. Preto patrí posolstvo solúnskych učencov medzi piliere nášho štátu a národa, a preto je zapísané aj v Preambule Ústavy SR.“

Za ECAV na Slovensku a Ekumenickú radu cirkví v SR sa prihovoril generálny biskup Miloš Klátik, predseda ERC v SR. V úvode zdôraznil slová žalmistu: „Uč nás tak počítať dni života, aby sme múdre srdce získali“ (Ž 90, 12). Spomenul aj 20. výročiu vzniku samostatnej Slovenskej republiky a povedal: „Ďakujeme Pánu Bohu za roky požehnania a zároveň sa zamýšľame aj nad tým, ako sme tie roky využili, čo sme s Božou pomocou dosiahli a čo sme zameškali. Musíme si s pokáním priznať, že v našej vlasti sme pozabudli na to, že skutočná sloboda je tam, kde je Duch Pánov.“
Ďalej pripomenul, že „roky ateistickej výchovy zo strany spoločnosti a často žiadnej náboženskej výchovy zo strany rodiny zanechali nepriaznivé následky, ktoré pretrvávajú aj v súčasnosti. Tým smutnejšie je, že mnohí si pomýlili slobodu so svojvôľou a demokraciu s anarchiou. Kresťanov však spája navzájom jeden Duch, láska Kristova. Sme slobodní v Ježišovi Kristovi a to je vynikajúci predpoklad k tomu, aby sme sa znášali vospolok v láske a zachovávali jednotu ducha vo zväzku pokoja (Ef 4)."

Na prijatí prehovorili aj bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský a čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Pavel Traubner. Na ekumenických službách Božích v Kaplnke sv. Barbory prítomných predstaviteľov rôznych cirkví a náboženských spoločností slovo Božie zvestoval Karol Badinský, predseda Cirkvi adventistov siedmeho dňa.