Študijné dni Trojpartnerstva 2014

V dňoch 9. – 11. októbra 2014 sa v Doškoľovacom stredisku Cementár v Belušských Slatinách uskutočnili Študijné dni Trojpartnerstva. Hostiteľskou cirkvou bola naša Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku.
Trojpartnerstvo medzi Evanjelickou krajinskou cirkvou vo Württembersku, Evanjelickou cirkvou v strednom Nemecku a našou ECAV na Slovensku oslávilo pred rokom 20. výročie spolupráce. Každoročne sa konajúce Študijné dni Trojpartnerstva ponúkajú členským cirkvám, resp. členom ich partnerských organizácií, priestor na upevnenie ich spolupráce, zamýšľanie sa nad aktuálnymi témami či povzbudenie v ďalšej službe. Téma tohtoročných Študijných dní znela: „Meniace sa výzvy pre farárov, farárky a ďalších spolupracovníkov v ich službe v cirkvi“. Celé rokovanie viedol generálny biskup ECAV Miloš Klátik. Z partnerských cirkví sa na Študijných dňoch zúčastnilo 27 zástupcov z farárskych spolkov, Evanjelickej diakonie, Spoločenstva evanjelických žien, Synody a Spoločenstva evanjelickej mládeže.

V prvý deň rokovania boli na programe krátke správy partnerských cirkví a ich zložiek. Večernou pobožnosťou poslúžila sestra Daniela Horínková, predsedníčka Spoločenstva evanjelických žien. Nasledujúci deň si účastníci vypočuli prednášky predsedu Farárskeho spolku v Durínsku brata Martina Michaelisa a predsedu Združenia evanjelických duchovných brata Jaroslava Matysa. Prednášatelia načrtli dôležité témy, ktoré trápia, ale aj tešia ich združenia a cirkvi. Prednášky dali účastníkom mnoho podnetov na diskusiu.

V poobedňajších hodinách bola pripravená prehliadka vrchu Butkov s krásnym výhľadom na okolitú krajinu. O tomto mieste porozprával generálny riaditeľ Cementární Ladce Ing. Anton Barcík. S cirkvou nerozlučne súvisí aj diakonia. Na pozvanie riaditeľa Strediska Evanjelickej diakonie v Košeci Marcela Brečeho a diakona Ľubomíra Marcinu si hostia mohli prezrieť diakonické zariadenie, a tak nahliadnuť do každodennej náročnej, ale o to viac požehnanej práce tohto strediska.

V záverečný deň účastníci zhodnotili tohtoročné Študijné dni Trojpartnerstva a zhodli sa na dôležitosti takýchto stretnutí. Záverečnou pobožnosťou poslúžila a sestra farárka Frida Rothe.