8. valné zhromaždenie Spoločenstva evanjelických žien

Pod heslom Neboj sa, lebo ja som s Tebou! z knihy proroka Izaiáša (Iz 41, 10) sa nieslo 8. valné zhromaždenie (VZ) Spoločenstva evanjelických žien (SEŽ) 1. mája 2010 v Klenovci.
Napriek predpovediam daždivého počasia bola táto sobota slnečná, prevoňaná okolitými lesmi aj množstvom kvitnúcich ovocných stromov. Napriek hospodárskej kríze, vysokým cenám cestovného, zložitému prístupu do Klenovca a zvyšujúcemu sa nezáujmu občanov o cirkevné aktivity prišlo na valné zhromaždenie vyše tristo ľudí zo všetkých senioráov ECAV na Slovensku.

Po milom vystúpení detí zo Základnej evanjelickej školy v Rimavskej Sobote venovanom mamičkám a po privítaní zborovým dozorcom bratom Jánom Ulickým, starostom obce JUDr. Pavlom Struhárom a miestnym farárom – seniorom Dušanom Germanom sa v EV. a. v. kostole v Klenovci konala úvodná pobožnosť, ktorou poslúžila sestra konseniorka Iveta Korenková z Hnúšte.

Pozdravy zo svojich cirkví priniesli sestry zo zahraničia Getrud Dorn z Nemecka, Barbara Heyse-Schäfer z Rakúska, Aleksandra Blahut-Kowalczyk z Poľska a Alžbeta Nobiková z Maďarska.

racovnú časť VZ tvorili správy o činnosti spoločenstva na celocirkevnej úrovni s okienkami do seniorátov, hospodárska a revízna správa, rozpočet, plány na roky 2010 - 2011 a voľba seniorálnej koordinátorky práce žien pre Zvolenský seniorát Beaty Fraňovej z Hrochote.

Program svojím spevom obohatili krojované ženy z Folklórneho súboru v Klenovci, ako i Hudobná skupina mládeže z cirkevného zboru v Gemeri – na vysokej umeleckej úrovni.

Po obede, keď cirkevný zbor pohostil celé zhromaždenie gulášom a zákuskami, sa všetci opäť zišli v evanjelickom kostole na slávnostné služby Božie. Úvod novozvolenej sestry do funkcie seniorálnej koordinátorky vykonal a Večerou Pánovou zhromaždeniu poslúžil brat biskup Západného dištriktu Milan Krivda. Kázeň (z rodinných dôvodov neprítomnej) regionálnej koordinátorky práce žien Svetového luteránskeho zväzu farárky Anny Mosnákovej zo srbskej Kovačice prečítala seniorálna koordinátorka SEŽ Tatranského seniorátu Ľubica Sobanská. Liturgiou poslúžili sestry Ľ. Sobanská, S. Mariňáková, L. Kordošová, A. Gabčanová, B. Fraňová, I. Korenková; s prisluhovaním Večere Pánovej pomohli aj B. H. Schäferová, D. Hudecová a predsedníčka SEŽ D. Horínková, ktorá napokon VZ ukončila.

Vďaka manželom Dušanovi a Anne Germanovcom a celému cirkevnému zboru v Klenovci za skvelo zvládnutú organizáciu, vďaka všetkým prítomným za vytvorenie krásnej atmosféry radosti a lásky, no hlavne vďaka Pánu Bohu za Jeho požehnanie a prítomnosť medzi nami a v nás! Nech je oslávené a velebené Jeho sväté meno naveky!