30. výročie posvätenia kostola vo Sv. Kríži

V nedeľu 26. 8. 2012 si vo Svätom Kríži počas slávnostných služieb Božích pripomenuli 30. výročie prenesenia artikulárneho kostola z Paludze do Svätého Kríža, jeho posvätenie, ako aj 90. výročie posvätenia zvonov. Kázňou slova Božieho poslúžil dôstojný brat generálny biskup Miloš Klátik.
Prítomných veriacich a hostí z radov duchovných, verejnej a štátnej správy privítali zborový farár Daniel Baláž a zborová dozorkyňa Elena Droppová. Na liturgii sa okrem domáceho farára podieľali aj farári Belo Húska z CZ Palúdzka, Ján Paciga z Ekumenickej pastoračnej služby, Vladimír Ferenčík z CZ L. Mikuláš.

Brat generálny biskup v kázni pripodobnil život v cirkevnom zbore ľudskému organizmu, v ktorom vykonáva dôležitú úlohu srdce. Ak sa v organizme stane, že sa preruší spojenie medzi srdcom a orgánmi, nastáva nedokrvenie organizmu a smrť. Podobne je to aj s cirkevným zborom a jeho členmi, keď stratia spojenie s Pánom Bohom.

V rámci služieb Božích seniorka Liptovsko-oravského seniorátu Katarína Hudáková pokrstila malé dieťa. Vyjadrila túžbu, aby duchovný život v zbore dobre fungoval a napredoval.

Príhovormi prítomných pozdravili aj hostia – generálny dozorca ECAV Pavel Delinga, emeritný biskup Ján Midriak a Stanislav Líška z regionálneho pracoviska Kancelárie prezidenta SR v Banskej Bystrici.

Nechýbalo ani vystúpenie mužského spevokolu z CZ Liptovský Ján. Na slávnostných službách Božích sa zúčastnilo okolo 700 domácich cirkevníkov i hostí z celého Slovenska.

Drevený artikulárny kostol bol v obci Paludza postavený v r. 1693. Keďže kapacitne nepostačoval pre množstvo veriacich, ktorí do neho prichádzali z celého Liptova, bolo potrebné jeho zväčšenie. Stalo sa tak v r. 1774. Svojím stavebným štýlom i kapacitou sa stal najväčšou drevenou stavbou tohto typu nielen na Slovensku, ale v celej strednej Európe. V dôsledku výstavby vodného diela Liptovská Mara a následného zatopenia obce Paludza musel byť v r. 1974 rozobratý. Jeho rozoberanie, rekonštrukcia a znovupostavenie trvali 8 rokov a slávnostná posviacka sa uskutočnila 22. augusta 1982.