26. konferencia MoS 2015 vo Zvolene

Tohtoročná, 26. konferencia Modlitebného spoločenstva ECAV na Slovensku sa konala v dňoch 13. − 15. 3. 2015 vo Zvolene. Hlavná téma bola „Zázrak prebudenia mocou evanjelia“, podčiarknutá citátom s Pavlovho Listu Efezským: „Prebuď sa, kto spíš, vstaň z mŕtvych a zaskvie sa ti Kristus.“
Dnešný svet, v ktorom žijeme, nám kresťanom kladie veľké a nekompromisné výzvy, na ktoré je nevyhnutné reagovať. Spôsobov, ako sa postaviť k „duchu“ doby, ktorý prevracia a zosmiešňuje biblické hodnoty a vieru našich otcov, postavených na Božom slove, môže byť viacero. Práve Božie slovo nám však hovorí, že ak má cirkev Pána Ježiša Krista ešte vážne a zásadne prehovoriť do dnešného sveta a priniesť svetlo evanjelia, na ktoré je povolaná a zmocnená Duchom Svätým, potrebuje sa zastaviť, pozrieť do seba a veľa vecí prehodnotiť.

Práve týmto smerom sa snažila pozerať tohtoročná 26. konferencia Modlitebného spoločenstva. Na pôde zvolenského cirkevného zboru nás privítal domáci brat farár J. Mojzis, ktorý nás viedol biblickým príhovorom do modlitebnej chvíle za požehnanie celého priebehu konferencie. Potom nasledovala rokovacia časť so správami a voľbami nového výboru MoS. Vo voľbách boli jednohlasne zvolení doterajší členovia výboru MoS na čele so staronovým vedúcim Stanislavom Kockom, bratom farárom z Košíc. Piatkový večer uzavrel biblickým zamyslením a pozdravom brat senior ZVS Ján Čáby z Ostrej Lúky.

Sobotný prednáškový deň sa snažil svojím obsahom naplniť heslo a smerovanie konferencie. Do modlitebnej chvíle nás v úvode dňa viedol brat Daniel Duraj, zborový farár z Hornej Mičinej. Výbornými, hlbokými a biblickými prednáškami, ktoré nás prinútili zastaviť sa a premýšľať o kresťanstve, ktoré žijeme, o pokání a moci evanjelia, nás viedli najprv brat Michal Hreško v téme „Bez pokánia niet prebudenia“ a po ňom brat Stanislav Kaczmarczyk z Českobratskej cirkvi evanjelickej v ČR, v téme „Príprava, priebeh a dôsledky prebudenia mocou evanjelia“. Jasne poukázali na to, že kresťanstvo, ktoré môže a má mať vplyv na dnešný svet, je založené na úplnom odovzdaní sa do Božích rúk v poslušnosti a vo svätosti. Potom sa Boh skrze svojho Syna Pána Ježiša mocou Ducha Svätého cez takúto svoju cirkev oslávi a mnohí môžu byť zachránení pre večnosť. Teší nás, že na dopoludňajší program si našlo cestu cca 160 bratov a sestier, mnohí z blízkeho okolia a tiež väčší počet našich duchovných pastierov.

Poobedňajší čas pokračoval tromi modlitebnými skupinkami a následne dvoma seminármi, ktoré opäť korešpondovali s hlavnou témou. Tému „Prebudenie zo spánku v rodinách“ do hĺbky rozobral brat Ľubomír Badiar, dozorca CZ ECAV v Košiciach, a témou „Svätosť v nesvätom svete“ s dôrazom na oddelenosť kresťana od hodnôt sveta a hriechu a väčšiu túžbu po Kristovi a Jeho blízkosti nás previedol brat Stanislav Kocka.

Večerný spoločný program nám pásmom piesní, slova a básní spestril zborový spevokol EFFATHA zo Zvolena. Potom nasledoval čas pozdravov a pútavých svedectiev. Konferenciu sme ukončili v nedeľu doobeda na službách Božích vo zvolenskom chráme, kde nám Božím slovom poslúžil brat dištriktuálny biskup ZD Milan Krivda. Spoluliturgovali domáci farárovci Lívia a Ján Mojzisovci. V príhovore k Večeri Pánovej nás oslovil brat S. Kaczmarczik a sviatosť Večere Pánovej so spoveďou nám prislúžili Ľuboslav Beňo a Stanislav Kocka.

Ďakujeme nášmu Bohu za celý priebeh konferencie, za veľké požehnanie a povzbudenie, ktoré sme mohli prijať. Naďalej túžime byť verní v modlitbách za našu cirkev, cirkevné zbory, za prebudenie v našich radoch a za prinavrátenie sa k viere našich otcov a reformačným „SOLA“ celým srdcom. Nech sa Pán prizná k nášmu dielu a oslávi svojho Syna Pána Ježiša Krista v našej cirkvi.