Malému cirkevnému zboru sa podarilo získať na kostol tisícky eur

Malému cirkevnému zboru sa podarilo získať na kostol tisícky eur

Obnova vzácneho kostola v Bátovciach v okrese Levice je dôkazom toho, že aj malé spoločenstvo ľudí dokáže zachrániť veľké kultúrne hodnoty.
Neogotický chrám patrí k najväčším evanjelickým kostolom na Slovensku. Nutne však potreboval rozsiahlu opravu strechy, vysušenie vlhkých múrov a ďalšie opravy. Podľa farárky Cirkevného zboru evanjelickej cirkvi (EVC) v Bátovciach Zorice Horákovej bola vzácna pamiatka vo veľmi zlom stave a 330 členov zboru aj napriek snahe a verejným zbierkam nedokázalo získať dostatok peňazí na jeho rekonštrukciu. Pomohli až zdroje zo zahraničia, vďaka ktorým sa vlani podarilo kostol opraviť.

"Celkové náklady prevýšili sumu 635.000 eur. Celú túto čiastku sa podarilo vlastníkovi kostola, ktorým je cirkevný zbor evanjelickej cirkvi Bátovce, získať vo forme nenávratného príspevku z Nórskeho finančného mechanizmu vo výške 296.916 eur, finančného mechanizmu Európskej hospodárskej pomoci v sume 296.915 eur a zo Štátneho rozpočtu SR vo výške 95.264 eur," uviedol pri slávnostnom ukončení projektu jeho manažér Ján Mesík.

Samotnému schváleniu finančnej pomoci predchádzala zložitá administratívna príprava. Prvým krokom k úspechu podľa jeho slov bolo, že nezávislá komisia zo zahraničia vyhodnotila zámer projektu ako oprávnený. Zároveň súhlasila s tým, že kostol naozaj potreboval opravu a z hľadiska svojho významu si ju aj zaslúžil. "Cesta tej prípravy nám trvala asi dva roky a v júli 2009 sa podarilo začať realizovať stavbu. Oficiálny termín ukončenia projektu bol 30. apríl 2010. Jeho celkové ukončenie so záverečnou správou a s konečným vyúčtovaním bolo v piatom až šiestom mesiaci 2010," vysvetlil Mesík. Obnovu kostola, ktorého autorom bol v druhej polovici 19. storočia budapeštiansky architekt Karol Benko, si pochvaľoval aj Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) v Nitre. "S majiteľom pamiatky sa dobre spolupracovalo a na výsledku to je aj vidieť. Cirkevný zbor v Bátovciach je veľmi uvedomelý a cení si pamiatkovú hodnotu kostola," skonštatovala riaditeľka KPÚ Anna Valeková pri ukončení projektu.

Samotná rekonštrukcia kostola pozostávala predovšetkým z exteriérových úprav. Opravila sa fasáda, ktorá bola podľa Mesíka v dezolátnom stave. Vymenila sa tiež pôvodná strešná krytina z pozinkovaného plechu za medenú. Vykonalo sa odvodnenie a odvedenie dažďových vôd okolo kostola. Tie stekali k jeho základom a spôsobovali vzlínanie vlhkosti a tým aj vlhnutie stien. V závere sa tu zrealizovali sadbové parkové úpravy a vybudovali sa spevnené plochy.

Foto: Zo slávnostnej posviacky obnoveného chrámu 30. mája 2010