Zlatá konfirmácia v Malej Čalomiji

V cirkevnom zbore v Malej Čalomiji sa na 8. nedeľu po Svätej Trojici 17. júla 2016 po prvýkrát konala slávnosť zlatej konfirmácie.
"Syn môj, daj mi svoje srdce, a nech si tvoje oči obľúbia moje cesty!“ Pr 23, 26

Presne pred 50 rokmi, 17. 7. 1966, v tomto chráme Božom za pôsobenia vtedajšie evanjelického kňaza Pavla Kubíka deviati konfirmandi spoločne vyznávali vieru Trojjedinému Pánu Bohu a sľubovali vernosť našej drahej milovanej evanjelickej cirkvi a. v. V uplynulú nedeľu po polstoročí prišli a pred oltár pokľakli siedmi jubilujúci konfirmandi z rozličných kútov Slovenska. Pamiatku dvoch zosnulých - Jána Dudáša a Jána Jánošíka - si sprítomnili chvíľkou ticha.

Po privítaní konfirmandov i zborového zhromaždenia domácou duchovnou pastierkou sestrou kaplánkou Soňou Pichnarčíkovou sa služby Božie začali piesňou 605: Vojdite, plesajme. Sestra kaplánka sa prihovorila prítomným bratom a sestrám kázňou slova Božieho na základe biblického textu z Mt 6, 21: „Lebo kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce." Potom jubilujúci konfirmandi Ján Nagy, Nadežda Hrašková, Marta Junková, Marta Hlačoková, Eva Svatíková, Štefan Nagy a Michal Čierny pristúpili k oltáru, kde prijali osobné požehnanie, rozpomienku a ružu.

Jedna z jubilujúcich sestier Marta Junková poďakovala Pánu Bohu za dar dožitia sa tejto vzácnej chvíle a sestre kaplánke za požehnane prežitý čas počas týchto slávnostných služieb Božích. Stručne sa prihovorila aj spolusestra Nadežda Hrašková, ktorá bola vnučkou vtedajšieho brata farára Pavla Kubíka, aj brat dozorca Miroslav Hlačok. Nasledovala spoveď s prislúžením velebnej sviatosti Večere Pánovej.

Na záver sestra kaplánka jubilujúcich konfirmandov povzbudila slovami piesne Nie vždy je slnko na oblohe, ktorá vystihuje život človeka, ktorý má istotu, že Pán Boh je stále prítomný. Po službách Božích sa jubilanti stretli so zástupcami CZ pri občerstvení, kde pokračovali rozhovormi a spomienkami.

Ďakujeme Pánu Bohu za Jeho milosť, že opäť raz dokázal svoju moc a prejavil, že nám dáva omnoho viac, ako my dokážeme prosiť.