V Petržalke privítali návštevu z Fínska

V Evanjelickom a. v. kostole Svätej Trojice v Bratislave-Petržalke 26. apríla 2015 prijali návštevu evanjelikov z diecézy Mikkeli Evanjelickej luteránskej cirkvi vo Fínsku na čele s biskupom Seppom Häkkinenom, ktorý petržalským evanjelikom poslúžil kázňou slova Božieho.
Na úvod služieb Božích v 3. nedeľu po Veľkej noci Jubilate vzácnych hostí privítala domáca zborová farárka Eva Kolesárová, ktorá na službách Božích aj liturgovala. Prekladom kázne, ktorý bol zobrazovaný na veľkoplošnej obrazovke, poslúžila sestra Hilveliisa Ukkonen; mnohí si ju pamätajú z jej pôsobenia na GBÚ v Bratislave; teraz je kaplánkou v diecéze Mikkeli. Na službách Božích sa zúčastnila aj chargé d'affaires Veľvyslanectva Fínska v Bratislave Henna Knuuttila s dcérkami.

Brat biskup Seppo Häkkinen kázal na text z J 13, 31 − 35. Zdôraznil, že Ježiš tu zanechal svojim učeníkom testament, svoju poslednú vôľu, ktorej obsahom je láska. On miloval svojich učeníkov a Jeho vôľou bolo, aby sa i učeníci navzájom milovali. Poznávacím znakom kresťanov má byť práve ich vzájomná láska. Z Novej zmluvy sa však dozvedáme, že ani v prvých kresťanských zboroch nebolo všetko ideálne. Medzi kresťanmi boli mnohé nezrovnalosti a hádky, no aj napriek tomu pôsobili tak, že o nich hovorili: Pozrite sa, ako sa navzájom milujú. „Je možné dnes povedať o nás kresťanoch to isté? Je vzájomná láska poznávacím znakom kresťanov?“ vyslovil otázku a priznal, že aj u nich, vo Fínsku, je medzi kresťanmi a v cirkvi veľa nezhôd, hádok a obviňovania. Boží nepriateľ, diabol, pôsobí všade. Preto minulý rok fínski biskupi uverejnili „šesť téz, ktoré pozývajú členov cirkvi, aby budovali súdržnosť. Podľa týchto téz cirkev speje k súdržnosti. Naša súdržnosť s druhými vychádza z toho, že Pán Boh stvoril každého z nás. Nezakladá sa na jednotnosti v názoroch ani na nijakých našich vlastnostiach. Ako kresťania sme jedno, lebo v Krste svätom sme spojení s Kristom. Súčasne sme pozvaní k blízkosti Bohu a jeden druhému. Súdržnosť cirkvi je založená na Ježišovej vôli, odkaze a na poznávacích znakoch nášho spoločenstva. Súdržnosť sa uskutočňuje, keď sa sústreďujeme na Krista.“ Na záver brat biskup Häkkinen zdôraznil: „Prameňom všetkej lásky je Pán Boh. On nám dáva vôľu a silu navzájom sa milovať. Pán Ježiš hovorí: Milujte sa navzájom, ako sa vás ja miloval.“

Do programu služieb Božích prispeli domáce spevácke telesá: gospelový spevokol Freedom zaspieval gospel I am redeemed a oktet Petržalský lúč predniesol pieseň Gloria Patri. Po službách Božích hostia strávili požehnané chvíle v zborovom dome, kde sa podelili so svojimi skúsenosťami z misijnej práce, ako aj so svojimi zážitkami z návštevy Slovenska.

Delegáciu tvorili členovia pracovnej skupiny pre strednú a východnú Európu z Rady pre medzinárodné záležitosti Fínskej evanjelickej cirkvi. Sprevádzala ich tajomníčka GBÚ pre zahraničie Lucia Martonová. Na Slovensku boli od štvrtka 23. apríla, keď boli prijatí na GBÚ. Navštívili aj Evanjelickú bohosloveckú fakultu UK v Bratislave, biblickú školu a cirkevný zbor v Martine, artikulárny kostol v Istebnom, diakonické zariadenie a cirkevný zbor vo Svätom Jure a v rámci ekumenických kontaktov sa stretli aj so zástupcami iných cirkví.